Dlaczego warto sięgać po środki do prania przyjazne środowisku?

Ekologię coraz częściej bierzemy pod uwagę, robiąc nawet codzienne zakupy. Bardzo często to właśnie ona wpływa na to, co ostatecznie kupujemy do jedzenia, a także jakie środki czystości wybieramy. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się ekologiczne środki do prania. Czym się różnią od standardowych detergentów? Czy naprawdę warto po nie sięgać?

Zacznijmy od tego czym jest ekologia, a także ekologiczne środki do prania. Ekologia to nauka, która koncentruje się na wpływie organizmów na otaczające je środowisko. Mówiąc prostym językiem, jej celem jest zlikwidowanie, a przynajmniej mocne ograniczenie niekorzystnego wpływu człowieka na środowisko naturalne. Takie też powinny być środki ekologiczne – przyjazne dla środowiska naturalnego.

Ekologiczne środki dzieli się na dwie grupy. Do pierwszej zalicza się te preparaty, które można przygotować w domu samodzielnie. Druga to już gotowe środki, których skład jest jednak ekologiczny. Decydując się na samodzielne przygotowanie środka do prania, możemy być pewni, co zawiera. Co jednak wówczas, gdy nie możemy sobie na to pozwolić? Wówczas wystarczy sięgnąć po ekologiczne środki, które dzisiaj bez trudu można znaleźć na sklepowej półce. Decydując się na ich zakup, trzeba jednak dokładnie zapoznać się z ich składem. Nie wszystkie bowiem środki, w których nazwie znajduje się określenie „ekologiczne” w istocie takie są.

Groźna chemia

W wielu detergentach dostępnych na rynku znajdują się substancje negatywnie wpływające na nasze zdrowie. Wiele z nich może dostać się do organizmu zarówno przez skórę, jak i poprzez ich wdychanie. Warto zatroszczyć się o to, aby stosować wyłącznie bezpiecznie preparaty. Bezpieczeństwo należy szczególnie mieć na uwadze zwłaszcza wtedy, kiedy jesteśmy alergikami. Substancje, które zawarte są bowiem w chemicznych środkach czystości mogą nasilać już istniejące alergie bądź prowadzić do powstawania nowych. Środki o szkodliwych składzie to również ryzyko ich przeniknięcia do środowiska naturalnego i negatywnego wpływu na organizmy żywe. W przypadku środków ekologicznych to ryzyko jest minimalne.

Jak skład mają środki do prania?

Czym różnią się ekologiczne środki do prania od tych tradycyjnych? W tych pierwszych znajdują się wyłącznie składniki bezpieczne dla zdrowia. Na próżno szukać w nich fosforanów, zeolitów, silnych konserwantów oraz toksycznych substancji zapachowych. Fosforany i zeolity to substancje, po które sięga wielu producentów środków piorących. Ich zadaniem jest zmiękczanie wody. Niestety, bardzo niekorzystnie wpływają one na środowisko naturalne. Mogą one poważnie zaburzać ekosystem wodny. Sprzyjają rozwojowi glonów oraz sinic, co z kolei skutkować może wyginięciem innych organizmów żywych,

Ważne cechy ekologicznych środków piorących

Naturalny skład to nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę, wybierając środki do prania. Istotną cechą jest także ich skoncentrowanie oraz wypłukiwanie się z tkanin. Środki mocniej skoncentrowane usuwają zabrudzenia przy zastosowaniu mniejszej ilości preparatu. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze – środek posłuży nam bowiem dłużej. Przekłada się to na mniejszą liczbę wykonanych z plastiku opakowań, które bardzo niekorzystnie wpływają na środowisko naturalne. Duże skoncentrowanie przekłada się też na koszt prania – jest on znacznie niższy.

Preparaty, które łatwo wypłukują się z tkanin nie wymagają stosowania dodatkowego płukania. To z kolei przekłada się na zdecydowanie mniejsze zużycie wody. Dodatkowym plusem jest brak nieestetycznych plam i zacieków powstałych ze źle wypłukanego detergentu.