Dywan

Jak wybrać najlepszy dywan?

  1. Wygląd oraz funkcjonalność

Zazwyczaj najważniejszym czynnikiem, jaki bierzemy pod uwagę wybierając dywan, jest odpowiadający nam wzór oraz miękkość. Wzór, kolorystyka oraz ogólny wygląd dywanu jest istotny, ponieważ powinien pasować do całego wnętrza i być kolorystycznym uzupełnieniem pomieszczenia. Jednak oprócz wyglądu dywanu ważna jest również jego funkcjonalność. Trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki jak: wysokość runa (inaczej grubość włosia), liczba punktów (czyli widocznych gołym okiem włosów) na metr kwadratowy oraz rodzaj włókien (naturalne lub sztuczne). Dzięki temu dobierzemy dywan, który nie tylko poprawi wygląd pomieszczenia, ale będzie również łatwy w czyszczeniu.

  1. Wysokość runa

Dywany mogą mieć krótkie lub długie runo. Krótkie występuje w najpopularniejszych, gładkich dywanach i wynosi średnio 2,5 cm. Dywany z takim runem pasują do niemal wszystkich pomieszczeń ze względu na swoją uniwersalność oraz tradycyjny wygląd. Natomiast dywany typu shaggy mają grube i puszyste włosie (co najmniej 10 cm). Dzięki temu nadają pomieszczeniu ciepłego i przytulnego klimatu, jednak mają jedną wadę – ciężko je doczyścić, dlatego nie są polecane alergikom, ponieważ zbierają dużo kurzu.

  1. Liczba punktów

Punkty to widoczne gołym okiem włosy. W zależności od tego, czy zależy nam na wyraźnym wzorze czy na miękkości, powinniśmy wybierać dywany o odpowiednej ilości punktów. Najprostsze dywany gładkie mają ich do ok. pół miliona na metr kwadratowy. Takie zagęszczenie włosia sprawia, że dywan jest miękki oraz wzór dokładnie widoczny. Jeśli jednak bardziej zależy nam na miękkości powinniśmy wybrać taki z mniejszą ilością punktów, typu shaggy. Dywany typu shaggy są niezwykle miękkie i puszyste. Natomiast jeśli najistotniejsza jest dla nas wyrazistość wzoru, bardziej sprawdzi się u nas dywan z dużą ilością punktów, np. jedwabny lub wiskozowy (nawet 2 miliony punktów na metr kwadratowy). Istnieje również możliwość kupna dywanu bezrunowego, np. z sizalu, skóry lub włókien sztucznych, który ze względu na swoją szorstkość doskonale sprawdzi się w przechodnim pomieszczeniu.

  1. Rodzaj włókien

Dywany naturalne i sztuczne

Dywany produkowane są z włókien naturalnych lub sztucznych. Przy wyborze dywanu warto zastanowić się nad rodzajem włókien z których jest wykonany, ponieważ sztuczne włókna niekoniecznie oznaczają gorszą jakość wyrobu. Przeciwnie – dla osób uczulonych na pewno stanowią one lepsze rozwiązanie niż kupno drogiego nieuczulającego dywanu jedwabnego. Zaletą dywanów naturalnych jest na pewno ich klasyczne wykonanie oraz duża miękkość w dotyku. Jednak taką samą rolę może spełnić dla nas również dywan, który imituje w dotyku naturalne włókna, a przy tym nie jest pylący i nie ściera się podczas użytkowania.

Włókna naturalne

Naturalne dywany dzielą się na bawełniane, wełniane oraz jedwabne. Z naturalnych dywanów jedwabne poleca są alergikom, gdyż nie trzymają kurzu i łatwo się je czyści. Niestety ich cena jest bardzo wysoka. Podobną rolę co dywan z jedwabiu może spełnić również sztuczna wiskoza.

Dywany wełniane są bardzo miękkie i puszyste – doskonale sprawdzą się, np. w sypialniach. Stanowią najpopularniejszą grupę spośród dywanów naturalnych. Ich cechą charakterystyczną jest zdolność pochłaniania i oddawania wilgoci, gdy jest to potrzebne. Niestety mogą one również wywołać uczulać. Przy zakupie wełnianego dywanu warto upewnić się, że posiada on certyfikat Woolmark, gdyż świadczy to o bardzo dobrej jakości materiału.

Dywany wykonane z bawełny mimo naturalnego włókna  nie są uważane za produkty dobrej jakości. Ich wadą jest szybkie niszczenie się oraz wydeptywanie.

Włókna sztuczne

Wśród dywanów o sztucznych włóknach wyróżniamy te wykonane z polipropylenu, poliamidu, poliestru oraz wyroby wiskozowe. Polipropylenowe to wykonane za pomocą technologii heat-set, czyli procesu specjalnej obróbki włókna, dzięki której dywan do złudzenia przypomina w dotyku wełnę. Dywany heat-seat nie elektryzują się oraz stanowią doskonałą alternatywę dla dywanów wełnianych. Są przyjazne dla alergików oraz bardzo wytrzymałe. Polecane dywany polipropylenowe to dywany Rumba. Wysokość runa wynosi u nich 11 mm oraz mają właściwości elektrostatyczne. Dostępne są w serwisie vendoria.pl w różnych kolorach i rozmiarach.

Dywany poliamidowe – mają podobne właściwości do polipropylenowych, w porównaniu do nich jednak mają bardziej efektowne kolory. Są dobre dla alergików. Do tego rodzaju dywanów należą dywany akrylowe, które cechują się dużą odpornością na grzyby i pleśń. Polecane są również osobom posiadającym dzieci, gdyż są najbardziej wytrzymałe na deptanie.

Dywany z poliestru – poliester to sprężyste włókno, które sprawia, że produkt wygląda naturalnie oraz jest wytrzymały na deptanie. Dywany poliestrowe mają delikatny połysk oraz przypominają w dotyku wełnę.

Dywany wiskozowe – wiskoza to włókna powstałe w wyniku obróbki celulozy. Dywany z tego materiału mają dobrze widoczne wzory oraz wyraziste kolory. Ich wadą jest jednak to, że nie są miłe w dotyku.

  1. Wymiary

Przed wybraniem produktu warto zastanowić się nad odpowiednimi wymiarami dywanu. Ważne, abyśmy wiedzieli, czy ma on zakrywać całą podłogę, czy tylko jej fragmenty. Biorąc pod uwagę wymiary trzeba pomyśleć również o kształcie i masie dywanu, która odzwierciedla jego wytrzymałość. Korzyścią posiadania mniejszego dywanu jest to, że możemy go z łatwością wytrzepać na trzepaku, natomiast większy będzie bardziej widoczny i efektowny.

  1. Wzór i kolorystyka dywanu

Cechy, na które najbardziej zwracamy uwagę przy kupnie dywanu to jego wzór oraz kolor. Wzorzyste i bogate kolorystycznie dywany nadają się do stonowanych pomieszczeń, ponieważ skutecznie ożywiają wnętrze. Dywan Rumba fiolet to idealna propozycja dla wnętrz, które potrzebują kolorystycznego urozmaicenia. Natomiast dywany o prostych i jednolitych wzorach sprawdzą się, jeśli wystrój pomieszczenia potrzebuje stonowania lub pomieszczenie urządzone jest w klasycznym stylu. Ciekawe wzory mają dywany Rumba w różnych kolorystycznych odsłonach. Szczególnie interesujący jest dywan Rumba zielony, który może pomóc ożywić bardzo stonowane wnętrze, jednocześnie nie będąc zbytnio jaskrawym. Dywan Rumba to produkt, który łączy w sobie zarówno nowoczesność jak i klasykę.

Dodaj komentarz