Komputer do gier

Komputer stacjonarny do gier

Mobilność to ulubione słowo osób używających laptopy. Małe gabaryty, niska waga i bateria wystarczająca na kilka godzin nieprzerwanej pracy to tylko ich niektóre zalety. Wydawać być się mogło, że komputery stacjonarne do gier powoli odchodzą do lamusa.  Oczywiście sytuacja jest zgoła odmienna. Domowe jednostki obecnie przeżywają swój renesans. Powodów jest kilka, ale najważniejszy z nich to stosunek wydajności do ceny zakupu, który w przypadku domowych jednostek stoi na bardzo wysokim poziomie.

Na co zwracać szczególną uwagę kupując komputer stacjonarny do gier?

Zazwyczaj mamy dwie opcje – kupno gotowego zestawu lub samodzielne kompletowanie poszczególnych elementów. W jednym i w drugim przypadku powinniśmy skupić się na tych samych rzeczach. Gamingowy sprzęt wyróżnia się bardzo wysoką wydajnością, dzięki której nawet najbardziej wymagające tytuły nie powinny klatkować.

Komputer stacjonarny do gier musi być wyposażony w bardzo szybki procesor. Co dokładnie to oznacza? W specyfikacji technicznej każdego podzespołu znajduje się szczegółowy opis danego produktu. Jeśli mamy zamiar grać na maksymalnych ustawieniach, należy rozejrzeć się za procesorami posiadającymi cztery rdzenie oraz osiem wątków lub więcej. Kolejnym parametrem określającym procesor jest tak zwane taktowanie. Topowe modele posiadają cztery gigaherce (w skrócie 4 Ghz) lub więcej.

Innym, bardzo ważnym elementem jest pamięć podręczna RAM, w tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na kilka ważnych czynników. Po pierwsze standard – jeśli zależy nam na szybkości, wybierzmy DDR4, jeśli natomiast nasz budżet jest ograniczony, dobrym wyborem będzie standard DDR3. W kwestii częstotliwości wyrażonej w megahercach (Mhz) sprawa jest prosta, im więcej tym lepiej. Na koniec ilość. Komputer stacjonarny do gier powinien być wyposażony w minimum szesnaście gigabajtów pamięci ram. W przypadku mniejszej ilości, większość tytułów będzie działać płynnie, jednak najbardziej wymagające gry mogą potrzebować czegoś więcej.

Jak sama nazwa wskazuje, karta graficzna odpowiada w dużej mierze za wygląd gier. W przypadku tytułów w rozdzielczości Full HD należy wybrać kartę, która oferuje minimum cztery gigabajty pamięci. W przypadku wyższych rozdzielczości takich jak 4k lub grania na kilku monitorach, musimy zainwestować w profesjonalne karty oferujące osiem gigabajtów pamięci. Odczucia z rozgrywki na sprzęcie tej klasy będą zdumiewające.

Tani komputer stacjonarny do gier

Kompletując swój wymarzony sprzęt, bardzo łatwo możemy przekroczyć nasz budżet. Choć najnowsze karty graficzne, dyski oraz procesory są bardzo drogie, to nie są niezbędne do uruchomienia średnio półkowych gier. Wybierając na przykład zeszłoroczne modele, jesteśmy w stanie skompletować tani komputer stacjonarny, który świetnie sprawdzi się w większości przypadków, choć miejmy świadomość tego, że ustawianie maksymalnych wymagań gry może znacząco obniżyć ilość klatek na sekundę. To zaś w skrajnych przypadkach uniemożliwia dalszą rozgrywkę.

Komputer stacjonarny do gier – informacje dodatkowe

Oprócz wyżej wspomnianych podzespołów, musimy wyposażyć się między innymi w płytę główną, zasilacz, monitor, klawiaturę, myszkę oraz dysk. Ten ostatni element jest szczególnie ciekawy. Od kilku lat producenci szybkich pamięci SSD przekonują o wyższości ich produktów nad standardowymi dyskami talerzowymi SATA. W przypadku gier, zainstalowana pamięć nie wpływa bezpośrednio na jakość grafiki, ale przyspiesza włączanie się oraz wczytywanie dużych lokalizacji oraz obszernych map. Komputer stacjonarny do gier powinien być  wyposażony w dysk SSD, który w praktyce jest zdecydowanie szybszy od swojego poprzednika. Niestety jak to w przypadku nowości bywa (choć szybkie dyski są dostępne na rynku od kilku lat) są zdecydowanie droższe. Rozwiązaniem tej sytuacji jest zainstalowanie dwóch jednostek pamięci. Pierwszą, szybką przeznaczając dla systemu operacyjnego, dzięki czemu uruchamianie komputera będzie zdecydowanie krótsze, zaś drugą, wolniejszą wykorzystując do przechowywania rzadziej używanych plików, tak jak filmy oraz zdjęcia.

Monitor to również bardzo ważny element całego zestawu. Jeśli chcemy poczuć się jak tytułowy bohater gry, warto rozejrzeć się za dużymi, na przykład 26calowymi modelami. Istotnym parametrem dotyczącym monitorów jest odświeżanie, szukając naprawdę dobrego sprzętu, wybierzmy egzemplarz 120-sto hercowy (120 hz). Na pudełku lub w instrukcji obsługi znajdziemy taki parametr jak czas reakcji matrycy – im krótszy tym lepszy. Topowe modele osiągają czasy na poziomie jednej lub dwóch mili sekund (ms).

W skład komputera stacjonarnego do gier wchodzą takie elementy jak myszka, klawiatura oraz obudowa, nie mają jednak wpływu na parametry techniczne naszego zestawu. Choć laserowe myszki z bardzo krótkim czasem reakcji znakomicie sprawdzają się w przypadku strzelanin. Gamingowe obudowy to w pewnym sensie zwieńczenie całego kompletu, niektóre modele skonstruowane są tak, aby lepiej odprowadzały ciepło. Klawiatury dla graczy wyposażone są w dodatkowe przyciski, które ułatwiają sterowanie.

Dodaj komentarz