Ramka cyfrowa na zdjęcia

Fotografia analogowa już dawno odeszła do lamusa. Choć z roku na rok coraz bardziej popularne są aparaty typu polaroid, stanowią one niewielką część wszystkich egzemplarzy dostępnych na rynku. Topowe modele telefonów wyposażone są w zaawansowane obiektywy ze stabilizacją obrazu, które pomimo niewielkich rozmiarów wykonują piękne zdjęcia (szczególnie przy dobrym oświetleniu).

Ramka cyfrowa idealnie nadaje się do odtwarzania sekwencyjnego dużej ilości zdjęć. W większości przypadków fotografie przechowujemy na komputerze, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby mogły codziennie przypominać nam wspaniałe chwile spędzone na przykład na wakacjach.

Wisząca ramka cyfrowa

Najważniejszym czynnikiem determinującym wybór jest wielkość wyświetlacza. Przed zakupem należy zastanowić się gdzie konkretnie postawimy nasz nowy nabytek. Może się bowiem okazać, że duże modele po prostu nie zmieszą się na naszej półce.

Ramki cyfrowe o przekątnej 7 cali (czyli 18 centymetrów) są najbardziej popularne. Z jednej strony są na tyle duże, aby czytelnie wyświetlać zdjęcia 10 x 15 centymetrów, z drugiej zaś nie zajmują zbyt wiele miejsca, dlatego świetnie sprawdzą się w przypadku aranżacji mieszkania w bloku. Natomiast jeśli pragniemy zakupić większy model, musimy rozejrzeć się za wiszącymi egzemplarzami, które posiadają specjalny zaczep służący do montażu.

Ramka cyfrowa w formie breloczka posiada bardzo mały, jednocalowy ekran i idealnie nadaje się do noszenia razem z kluczami.

Ramki cyfrowe – parametry i format obrazu

Większość aparatów fotograficznych wykonuje zdjęcia w formacie 4:3 oraz 16:9,  czyli w  tak zwanym trybie panoramicznym. Kupując ramkę, należy sprawdzić w jakich formatach wyświetla zdjęcia. Jeśli kupimy model obsługujący tylko zdjęcia panoramiczne, standardowe fotografie mogą być sztucznie rozciągnięte, a co za tym idzie zdeformowane. Niektóre firmy wyposażają swój sprzęt w specjalny czujnik, który zawsze ustawia fotografie w pionie.

Ramki cyfrowe wyposażone są najczęściej w ekran LCD o różnych rozdzielczościach. Od ilości pikseli zależy jakość wyświetlanych zdjęć, oczywiście w przypadku kiedy fotografia źródłowa również wykonana jest w wysokiej rozdzielczości. Najtańsze modele oferują podstawową jakość, czyli 480 x 234 pikseli. Natomiast jeśli chcemy, aby zdjęcia były bardziej wyraźne oraz ostre, wybierzmy egzemplarze oferujące rozdzielczość na poziomie minimum 800 x 600 pikseli.

Wiszące modele posiadają ekrany o rozdzielczości od 15 do 32 cali. W takiej sytuacji oferowana rozdzielczość jest jeszcze większa (np. 1366 x 768), największe egzemplarze pełnią funkcję obrazów, na których możemy wyświetlać sfotografowane krajobrazy. Jednym z najistotniejszych czynników decydujących o jakości wyświetlanych zdjęć jest kontrast.

Cyfrowa ramka na zdjęcia ze współczynnikiem 150:1 będzie wyświetlać, blady, mglisty obraz. Ekran nie będzie prawidłowo odzwierciedlał kolorów. Natomiast modele z kontrastem 500:1 i wyższym gwarantują żywe barwy, które nadadzą dynamiki każdemu zdjęciu.

Jasność mierzona jest w kandelach na metr kwadratowy. Jeśli miejscem docelowym naszej ramki będzie parapet, musimy wybrać modele z 350 kandelami na metr. Oferują one świetną jasność maksymalną, szczególnie przydatną w dobrze oświetlonych miejscach.

Jeśli ramka będzie wisieć w zaciemnionym pomieszczeniu, 200 kandeli w zupełności wystarczy. Droższe modele mają funkcję automatycznego dopasowywania jasności do aktualnych warunków oświetleniowych. Ta opcja przyda nam się szczególnie wtedy, gdy chcemy co jakiś czas przestawiać ramkę.

Ramki cyfrowe na zdjęcia – pamięć wewnętrzna

To od niej zależy ilość zdjęć jaką jesteśmy w stanie wyświetlić. W Internecie, na przykład tutaj: https://vendoria.pl/ramka-cyfrowa-s30244, znajdziemy modele posiadające wbudowaną pamięć oraz takie, do których obowiązkowo musimy dokupić kartę.

W pierwszym przypadku bardzo ważna jest ilość wolnego miejsca oferowanego przez producenta. Jeśli będzie to np. 100 Mb, wystarczy nam tylko na około 40 zdjęć, więc prędzej czy później i tak czeka nas zakup dodatkowej pamięci. Oczywiście znajdziemy też modele oferujące 2 GB, na których swobodnie zmieścimy około 800 zdjęć. Ramki cyfrowe nie posiadające pamięci wewnętrznej, powinny obsługiwać wiele typów kart. Najbardziej popularne formaty to SD, SDHC, MMC. Idealnie jeśli nasz model obsługuje je wszystkie.

Dodatkowe funkcje

Większość modeli oferuje mniej lub bardziej przydatne funkcje. Jedną z nich jest łączność bezprzewodowa. Ramka cyfrowa z wi-fi pozwala na komunikację z komputerem. Na ekranie ramki możemy przeglądać ponadto niektóre treści internetowe. Kolejną bardzo przydatną funkcją jest odtwarzacz MP3.

Nasze wspomnienie ze ślubu lub innej uroczystości możemy połączyć z ulubioną muzyką, która wprowadzi łagodny nastrój i umili oglądanie zdjęć. Oprócz fotografii, niektóre modele odtwarzają filmy video. Jest to bardzo przydatna funkcja dla osób, które lubią kręcić krótkie filmiki, np. telefonem. Budzik i kalendarz to bardzo praktyczne rozwiązanie, pomagające zorganizować sobie czas.

Dodatkowo możemy tak ustawić naszą ramkę, aby wyświetlała konkretne informacje. Na rynku są również modele z wymiennymi obudowami, a nawet z drukarką. Jedno jest pewne, ramka cyfrowa stanowi idealny prezent nie tylko dla fanów fotografii.

Dodaj komentarz