Drewno to wymagająca substancja. Jak dbać o inne drewniane przedmioty, takie jak drewniana deska do krojenia, dowiesz się w poprzednim poście. A co z drewnem na podłogach? Piękne drewniane podłogi będą centralnym punktem w naszym salonie. Jak je pielęgnować, aby wyglądały pięknie i zachowały swoje piękno? Dowiedz się, jak czyścić drewnianą podłogę we właściwy sposób!
Spis treści
Podłogi drewniane lakierowane a podłogi drewniane olejowane
Podłoga olejowana
Czego można używać do czyszczenia olejowanych podłóg drewnianych?
Podłoga lakierowana
Czyszczenie lakierowanych podłóg drewnianych
Podłogi drewniane lakierowane a podłogi drewniane olejowane
Istnieje kilka różnych sposobów wykończenia podłogi. Niewłaściwy wybór podłogi sprawi, że wnętrze będzie wyglądać niechlujnie. Jaka jest różnica między wykończeniem olejowanym a lakierowanym i które z nich jest lepsze?
Podłoga olejowana
Olejowanie ma wiele zalet, w tym podkreślenie naturalnej struktury drewna. Nadaje mu również delikatny połysk. Podłogi tego typu nie wchłaniają rozlanych płynów. Podłogi te nadają się nie tylko do salonu, ale także do kuchni. Mogą być również stosowane do ogrzewania podłogowego. jest wymagane, aby utrzymać ich wygląd. Można to zrobić poprzez nałożenie warstwy oleju. Zabieg ten może być stosowany miejscowo i nie jest wymagane olejowanie i odnawianie wszystkich powierzchni podłogi na raz. Jego naturalną cechą jest to, że nie ma jednolitego koloru, stąd różnice w barwie. Po kilku miesiącach, jeśli użyjemy odpowiedniego oleju do ich pielęgnacji, będą miały jednolity kolor.
Jak czyścić podłogi drewniane olejowane?
Jak należy konserwować podłogi olejowane? Podłogi tego typu powinny być konserwowane co sześć miesięcy. Zaleca się częstszą konserwację, jeśli nasza podłoga jest intensywnie użytkowana. Ważne jest, aby podczas pielęgnacji podłogi używać odpowiednich narzędzi do podłóg olejowanych. Gdy używamy niewłaściwych środków lub mieszamy je ze sobą, może to spowodować brzydkie przebarwienia na powierzchni podłogi.
Do jakich pomieszczeń nadaje się olejowana podłoga drewniana? Jest to idealne rozwiązanie do pomieszczeń, które są intensywnie użytkowane, ponieważ można je konserwować miejscowo.
Podłoga lakierowana
Drugim najpopularniejszym rodzajem podłogi drewnianej jest podłoga lakierowana. Stosuje się ją do wykańczania domów i mieszkań. Dzięki lakierowaniu nasza podłoga będzie zabezpieczona przed uszkodzeniami. Chroni on drewno przed zarysowaniami i zachowuje jego naturalny kolor.
Jak czyścić lakierowaną podłogę drewnianą
Ważne jest, aby wiedzieć, że lakierowana podłoga drewniana musi być zabezpieczona środkiem konserwującym przed montażem mebli. Jedyną wymaganą pielęgnacją i czyszczeniem jest odkurzanie za pomocą odkurzacza z dyszą i mycie specjalnie opracowanym produktem. Jeśli zamierzasz mopować podłogę, nie powinna ona być mokra, a jedynie lekko zwilżona. Renowacja lakierowanej podłogi to długotrwały proces. Proces renowacji obejmuje usunięcie wszystkich mebli, zeszlifowanie starej warstwy lakieru i nałożenie nowej. Ten rodzaj podłogi najlepiej sprawdza się w mniej używanych pomieszczeniach, takich jak sypialnie czy salony.
Niezależnie od tego, który rodzaj podłogi jest Twoim ulubionym i który planujesz zastosować w swoim domu, pamiętaj, że przy odpowiedniej pielęgnacji drewniana podłoga będzie trwać dłużej. Czy masz jakieś wypróbowane i przetestowane metody czyszczenia drewnianej podłogi? Podziel się nimi z nami w sekcji komentarzy!