Jak prać skórę? Czy można prać skórę w pralce?
11 sierpnia 2023 SprzątanieSkórzane przedmioty są obecne w wielu naszych szafach. Z pewnością podczas pierwszego prania zastanawialiśmy się, co zrobić, aby skórzane przedmioty nie uległy zniszczeniu i jak prać skórę, aby zachowała ładny wygląd przez długi czas. Wątpliwości budzi między innymi pranie skóry w pralce. Czy da się to zrobić, czy lepiej wybrać inne metody. Postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące prania skóry!
Spis treści
-
Jak prać skórę? - Kurtki skórzane
- Pranie skóry w pralni chemicznej
- Jak prać rękawiczki skórzane?
- Jak prać skórę na torebki?
Jak prać skórę? - Kurtki skórzane
Kurtki wykonane ze skóry to element garderoby, który jest lubiany przez wiele osób i od dłuższego czasu nie wychodzi z mody. Pojawia się jednak pytanie, jak je prać, aby ich nie uszkodzić? Kurtki skórzane i kożuchy możemy prać za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych środków. Możemy prać je ręcznie, ale dopuszczalne jest również pranie skóry w pralce. Niezwykle ważne jest jednak, aby przed praniem zapoznać się z tym, co przedstawiają oznaczenia na metkach. Symbole te są źródłem wiedzy na temat prania i prasowania posiadanych przez nas ubrań. Stosując się do zaleceń producenta, nasze kurtki skórzane będą wyglądały dobrze przez długi czas.
Jeśli nasza skórzana kurtka ma gładką fakturę, ale jest mocno zabrudzona, powinniśmy wyczyścić ją szczotką o miękkim włosiu. Jeśli zastanawiamy się, jak prać skórę, która ma różne kolory, dobrym sposobem jest użycie utrwalacza przed praniem. Ponadto, wskazane jest również odpowiednie zabezpieczenie wszelkich naszywek czy guzików, aby nie uległy one uszkodzeniu.
Szczególnej ostrożności wymagają kurtki z owczej skóry. Może ona zawierać garbniki, które szybko się zmywają. W takim przypadku bezpieczniej jest prać kurtkę w niskiej temperaturze, która nie przekracza 30 stopni Celsjusza.
Pranie skóry w pralni chemicznej
Z drugiej strony, co z praniem kurtek skórzanych w pralniach chemicznych? W tego typu placówkach kurtki skórzane czyszczone są przy pomocy specjalistycznych materiałów. Pralnia chemiczna jest szczególnie polecana osobom, których ubrania są wyjątkowo drogie i wysokiej jakości. Kurtki skórzane w pralniach chemicznych są czyszczone, ale także impregnowane i farbowane. Dla każdego rodzaju skóry dobierana jest odpowiednia metoda prania. W pralni chemicznej kurtki skórzane najpierw przechodzą pranie wstępne, którego zadaniem jest usunięcie wszystkich większych zabrudzeń. Kolejnym etapem jest pranie właściwe, podczas którego stosowane są specjalne preparaty. Ostatnim etapem, który ma miejsce już po wypraniu kurtki skórzanej, jest olejowanie i impregnacja. Dzięki temu skóra staje się bardziej odporna na działanie wody i zyskuje ładny wygląd.
Jak prać rękawiczki skórzane?
W przypadku rękawiczek skórzanych nie zaleca się prania ich w pralce. Zaleca się czyszczenie ręczne. W tym celu nie należy używać twardych szczotek ze względu na możliwość zarysowania i uszkodzenia. Nie należy również używać acetonu lub parafiny do czyszczenia rękawic wykonanych ze skóry. Rękawice należy myć ciepłą wodą (nie gorącą! ), a następnie płukać letnią lub chłodną wodą. Suszenie rękawic na kaloryferze może spowodować ich deformację, dlatego należy suszyć je w temperaturze pokojowej, z dala od źródła ciepła. Przed użyciem określonego detergentu do prania rękawic należy najpierw przetestować go na małej, niewidocznej powierzchni.
Piorąc rękawice ręcznie, zaleca się robić to dość szybko w niezbyt gorącej wodzie. Jeśli rękawice całkowicie nasiąkną wodą, możliwe jest, że ich rozmiar się zmniejszy. Lekkie zabrudzenia na skórzanych rękawiczkach możemy wyczyścić wodą i szamponem dla dzieci. Rękawiczki zamszowe pierzemy zakładając je na dłonie, zanurzając w spienionym roztworze i pocierając dłonią. Dobrym pomysłem jest dodanie do płukanki octu, który sprawi, że rękawiczki będą elastyczne. Ocet ma wiele różnych zastosowań. Między innymi jest niezwykle przydatny do mycia okien domowymi sposobami, ale staje się również niezastąpiony, jeśli zastanawiamy się, jak prać skórę i czego użyć.
Jak prać skórę w przypadku torebek?
Czyszczenie skórzanych torebek wcale nie musi być trudne! Musimy jednak przestrzegać kilku zasad. Jeśli chcemy, aby nasze torebki nieustannie zachwycały swoim wyglądem, niezwykle ważna jest ich stała pielęgnacja. Nie jest to tylko mycie jej tylko wtedy, gdy jest naprawdę brudna, ale dbanie o skórzaną torebkę to także impregnowanie jej specjalnymi preparatami. Zanim przystąpimy do czyszczenia torebki, powinniśmy opróżnić jej wnętrze. Dopiero wtedy możemy zabrać się za jej czyszczenie. Do dokładnego wyczyszczenia wnętrza skórzanej torebki możemy użyć wilgotnej szmatki. W przypadku uporczywych plam na poszewce możemy użyć detergentu przeznaczonego do prania delikatnych tkanin. Na plamy z długopisu pomocny będzie wacik nasączony spirytusem.
Gdy już wyczyścimy wnętrze pokrowca, możemy zabrać się za jego zewnętrzną część. Do tego jednak potrzebny będzie specjalny produkt przeznaczony do czyszczenia skóry. Specyfiki należy myć odpowiednio w zależności od rodzaju posiadanej skóry, gdyż produkty te różnią się składem. Do czyszczenia zewnętrznej strony torebki możemy również użyć nawilżanych chusteczek dla niemowląt, gdyż nie zawierają one alkoholu, który może niekorzystnie wpływać na delikatną powierzchnię torebki. Nadmiar wilgoci, który pozostał na torbie, usuwamy suchą bawełnianą szmatką. Później pozostawiamy torbę do wyschnięcia na kilka minut.
Jeśli z kolei szukasz informacji na temat czyszczenia zamszowych butów, zachęcamy do zapoznania się z naszym poprzednim wpisem, w którym znajdziesz wiele pomocnych metod. Mamy nadzieję, że artykuł okazał się przydatny i wiesz już jak prać skórę, aby dłużej wyglądała jak nowa!