Jak usunąć rdzę z roweru

Rowery są częścią naszego codziennego życia i często zastępują transport publiczny lub samochody. Rowery są zdrowym sposobem podróżowania, ale muszą być odpowiednio przechowywane i konserwowane, tak jak każdy inny sprzęt. Wymieniamy dętki, dokręcamy śruby, smarujemy łańcuchy. Od czasu do czasu zauważamy rdzę, która może grozić "zjedzeniem" roweru. Jak usunąć rdzę z roweru, aby nie pochłonęła go całkowicie?

Spis treści

  • Co powoduje rdzewienie roweru?
  • Jak usunąć rdzę z roweru domowymi sposobami?
    • Kwas cytrynowy to substancja, która rdzewieje.
    • Jak usunąć rdzę z roweru za pomocą octu lub sody oczyszczonej?

Co powoduje rdzewienie roweru?

Rowery rdzewieją na łańcuchu i zębatkach. Jest to spowodowane brudem i wodą. Jeśli nie czyścisz i nie smarujesz wystarczająco mechanizmu roweru, rdza będzie narastać za każdym razem, gdy pozwolisz brudnemu rowerowi wyschnąć. Stalowe elementy rowerów zawierają żelazo. Gdy żelazo wchodzi w kontakt z tlenem i wodą, tworzy dwutlenek żelaza. Utrzymuj pedały, kierownicę i łańcuch naoliwione, aby zapobiec rdzewieniu. naoliwione. Dzięki temu nasz rower będzie wyglądał dobrze, a my będziemy bezpieczni podczas jazdy.

Jak usunąć rdzę z roweru za pomocą domowych sposobów

W naszej kuchni mamy wiele środków, które mogą nam pomóc w walce z rdzą. W naszym poprzednim artykule omówiliśmy łatwe do wykonania ekologiczne środki czyszczące.

Odrdzewianie kwaskiem cytrynowym

Oczyszczone części można zanurzyć w roztworze powstałym z rozpuszczenia 2 łyżek kwasku cytrynowego w gorącej wodzie. Potem wystarczy już tylko użyć drucianej szczotki, by usunąć resztki rdzy. Jeśli nie możemy nic odkręcić, do usunięcia rdzy z roweru użyjmy gumowych rękawiczek i gąbki nasączonej wodą z kwaskiem cytrynowym. Kwasek cytrynowy może jednak uszkodzić lakier roweru.

Jak usunąć rdzę z roweru za pomocą octu lub sody oczyszczonej?

Ocet pomoże usunąć rdzę z roweru. Możemy go w nim zanurzyć, pozostawić do wyschnięcia, a następnie zeskrobać pozostałą rdzę. Możemy też wyczyścić go szmatką nasączoną octem.

Soda oczyszczona również zadziała na rdzę, podobnie jak ocet. Zmieszanie sody oczyszczonej z wodą stworzy smar, którym można pokryć zardzewiałe powierzchnie roweru. Po kilku godzinach należy sprawdzić efekty działania papki z sody i wody. Możemy wyszorować rdzę za pomocą szczoteczki do zębów i sody oczyszczonej, która pozostała na rowerze. Rdza odklei się od metalowej powierzchni lub może być konieczne dalsze skrobanie.

Jeśli domowe sposoby nie zadziałają, można zdecydować się na gotowe odrdzewiacze dostępne w specjalistycznych sklepach. Niektóre preparaty usuwają wilgoć i zapobiegają rdzewieniu w przyszłości. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy rdza nie zajęła zbyt wielu części roweru. W takim przypadku może spowodować wiele szkód i konieczna będzie wizyta w centrum naprawy rowerów lub wymiana roweru.