Jak wyczyścić sierść? Domowe sposoby

Niektórzy uwielbiają jesień, ponieważ pozwala im wydobyć ulubione płaszcze, botki, szaliki i ciepłe swetry. Płaszcz kojarzy się z elegancją i subtelnością. Zazwyczaj występuje w stonowanych kolorach jesieni. Występuje w różnych długościach i dobrze utrzymuje ciepło w chłodniejsze dni. Podobnie jak swetry, płaszcze wymagają odświeżenia o tej porze roku. Ważne jest, aby wiedzieć, jak czyścić nowe okrycie wierzchnie. Mamy kilka domowych sposobów, które mogą pomóc.

Spis treści

  • Jak czyścić kurtkę?
    • Chemiczne czyszczenie płaszcza
  • Jak wyczyścić kurtkę domowymi sposobami?
    • Odświeżanie płaszcza
    • Czyszczenie wełnianego płaszcza
    • Prasowanie płaszczy

Jak czyścić kurtkę?

Przed rozpoczęciem czyszczenia płaszcza należy spojrzeć na metkę. Metka powie nam, czy płaszcz można czyścić chemicznie, prać lub prasować. Z metki dowiemy się, czy płaszcz można wyczyścić samodzielnie, czy lepiej oddać go do pralni chemicznej.

Czyszczenie płaszcza na sucho

Jeśli nie masz pewności, jak wyczyścić płaszcz, udaj się do pralni chemicznej. Tam możesz zapytać doświadczoną osobę o najlepszy sposób czyszczenia i, w razie potrzeby, wybrać usługę prania dostosowaną do materiału płaszcza. Koszt tego rodzaju czyszczenia zależy od materiału, rozmiaru i grubości płaszcza, a także zabrudzeń. Najdelikatniejsze płaszcze to zamsz, skóra i wełna. Płaszcze te wymagają szczególnej uwagi podczas czyszczenia, co może wpłynąć na koszt usługi.

Jak wyczyścić kurtkę domowymi sposobami

Jeśli nasz płaszcz nie jest brudny lub wolimy zrobić to sami, możemy wyczyścić nasz płaszcz. Możliwe jest czyszczenie płaszczy w domu, chociaż musimy uważać, aby dbać o materiał. Płaszcze zazwyczaj nie mogą być prane w pralce. Może to wysuszyć tkaninę, spowodować wgniecenia i zniszczyć ich krój.

Odświeżanie płaszcza

Aby odświeżyć sierść wystarczy ją przewietrzyć lub rozmrozić. W ten sposób usuniemy nieprzyjemne zapachy, takie jak strych czy tytoń, a także roztocza.

Drobne zabrudzenia można wyczyścić wilgotną szmatką. Możesz też namoczyć szmatkę w roztworze bezpiecznym dla tkanin. Można to zrobić za pomocą szarego mydła lub detergentu zawierającego lanolinę. Wymień ściereczkę, jeśli zabrudzi się podczas czyszczenia, aby uniknąć wcierania brudu w materiał płaszcza.

Czyszczenie wełnianego płaszcza

Posyp sodą oczyszcz oną zabrudzenia, aby wyczyścić płaszcz wykonany z wełny. Po kilku dniach strząśnij sodę oczyszczoną. Do rozczesywania wełnianej sierści najlepsza jest szczotka do ubrań nasączona letnią wodą.

Płaszcze nie powinny być suszone ani prasowane przy użyciu suszarki do włosów. Najlepszym sposobem na wysuszenie płaszcza jest położenie go na ręczniku i rozwieszenie po wyschnięciu. Pocieraj pogniecione części drobnym pumeksem, a następnie użyj wałka do ubrań, aby usunąć włókna.

Prasowanie płaszczy

Aby bezpiecznie wyprasować płaszcz, użyj wilgotnego bawełnianego ręcznika i żelazka. Gniecenie płaszcza najlepiej pozostawić profesjonalistom.