Na co należy uważać, jeśli dziecko jest alergikiem?

Alergia na kurz może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Roztocza kurzu domowego są jednak bardziej niebezpieczne dla dzieci. Są one przyczyną poważniejszych i bardziej niebezpiecznych reakcji alergicznych. Na co powinniśmy uważać, jeśli nasze dzieci są alergikami? Jak objawiają się alergie wziewne u dzieci?

Spis treści

 • Alergia na kurz: przyczyny
 • Gdzie gromadzi się kurz?
 • Objawy alergii na kurz u dzieci i dorosłych
 • Alergia na kurz u dzieci: Kiedy się objawia?
 • Jak zapobiegać objawom u dziecka uczulonego na kurz?
 • Alergia u dzieci - podsumowanie

Przyczyny alergii na kurz

Roztocza kurzu powodują alergie na kurz. Są to małe pajęczaki, które uwielbiają ciepło. Żywią się złuszczonym naskórkiem. Alergicy są uczuleni na białko zawarte w ciałach i odchodach roztoczy. Alergie na kurz występują najczęściej jesienią i zimą. W sezonie grzewczym. W sezonie grzewczym spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach i rzadziej wietrzymy nasze mieszkania.

Gdzie gromadzi się kurz?

Większość roztoczy kurzu domowego żyje w miejscach, gdzie jest dużo do zjedzenia, tj. człowiek, złuszczony. Najwięcej gromadzi się ich w:

 • wykładzinach, dywanach i innych tekstyliach;
 • pościel, poduszki, materace, łóżka;
 • meblach tapicerowanych;
 • zasłonach;
 • Zabawki pluszowe

Jeśli możemy, powinniśmy usunąć z naszych domów rzeczy, które zbierają najwięcej brudu. Dobrym pomysłem jest również pozbycie się wszelkiego rodzaju bibelotów. Sprzątanie zajmie mniej czasu i wysiłku, co jest niezbędne, gdy ktoś w domu ma alergię na kurz.

Objawy i przyczyny alergii na kurz u dzieci i dorosłych

Alergia na kurz to uporczywa i męcząca reakcja alergiczna. Najczęstsze i podstawowe objawy to:

 • duszności - zwykle towarzyszy im świszczący oddech i inne problemy oddechowe, które uniemożliwiają oddychanie.
 • Nieżyt nosa - katar lub zatkany nos, który powtarza się i występuje w określonych porach dnia.
 • Kichanie jest zwykle napadowe, z kilkoma kichnięciami z rzędu.
 • katar - przezroczysta, wodnista wydzielina z nosa.
 • katar - uczucie swędzenia wewnątrz nozdrzy;
 • łzawienie oczu - występuje u osób, które nie mają zapalenia spojówek.
 • objawy skórne - często występują wysypki i wyprysk atopowy;
 • Zaczerwienienie skóry występuje zwykle na łokciach i kolanach, a także na twarzy i skórze głowy.

Objawy alergii mogą być bardzo irytujące. Mogą również powodować zaburzenia snu, bóle głowy i zmęczenie. Dzieci mogą również wykazywać problemy z koncentracją i senność.

Alergia na kurz u dzieci: Kiedy się objawia?

Alergia wywołana przez roztocza kurzu domowego często pojawia się rano po przebudzeniu. Łóżko i pościel to miejsce, w którym znajduje się większość roztoczy. Po wstaniu z łóżka wywołują one reakcje alergiczne. Sprzątanie to czas, w którym alergen jest narażony na podwyższony poziom.

W sezonie grzewczym objawy alergii na kurz są bardziej powszechne. W tym czasie spędzamy więcej czasu w ciepłych mieszkaniach. Jesienią i zimą nie wietrzymy zbyt często pomieszczeń. W takim środowisku pajęczaki dobrze się rozwijają.

Co ważne, objawy alergii na roztocza zwykle ustępują, gdy wyjdziemy na świeże powietrze. (Oczywiście dotyczy to tylko osób, które nie są uczulone na pyłki).

Kontakt z zakurzonymi przedmiotami, takimi jak dywany, tapicerowane meble i pościel, poduszki, łóżka lub koce może powodować objawy. Jest to szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Bawią się one na dywanie i przytulają pluszowe zabawki. Nie chcemy przeszkadzać naszym dzieciom w zabawie, więc musimy znaleźć inne sposoby walki z alergiami.

Jak zapobiegać objawom u dziecka uczulonego na kurz?

Alergie wśród dzieci wymagają od dorosłych dużego wysiłku i dbania o ich zdrowie. Ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury (około 20 stopni Celsjusza), a także wilgotności, która nie przekracza 50 procent. Kluczowe jest, aby takie warunki panowały w pokoju, w którym śpi dziecko. Ważna jest również wentylacja.

Do prania pościeli i ręczników używaj hipoalergicznych detergentów. Roztocza można wyeliminować jedynie stosując zwykłe proszki w temperaturze 60 stopni. Warto wybierać te, które oferują szereg korzyści, w tym całkowite usunięcie kurzu i brudu bez narażania tkanin na działanie wysokich temperatur.

Odkurzanie powinno odbywać się często. Dzięki temu zabawa dziecka na dywanie będzie bezpieczniejsza. Filtry do odkurzaczy pomogą chronić dziecko przed roztoczami.

A co z pluszowymi maskotkami? Przechowuj je w zamkniętym pojemniku, takim jak pudełko lub torba. Możesz zamrozić je na noc w zamrażarce, aby zabić roztocza. Po zamrożeniu zabawek odkurz je, aby usunąć odchody pajęczaków i roztoczy.

Podsumowanie alergii u dzieci

Dzieci są bardziej podatne na alergię na kurz niż dorośli. Nie powinniśmy ignorować objawów, ale raczej skonsultować się z alergologiem, który może potwierdzić alergię, a jeśli to konieczne, przepisać określone leki. Kluczem jest unikanie kontaktu z alergenem. To dorośli powinni zapobiegać kontaktowi dzieci z kurzem.

Przeczytaj również o roztoczach kurzu. I co to znaczy, że produkt jest hipoalergiczny.