Czego nie należy myć w zmywarce?

Zmywarka to duże udogodnienie. Należy dbać o zmywarkę, aby służyła przez długi czas. Przede wszystkim należy pamiętać o przedmiotach, których nie można myć w zmywarce, aby uniknąć uszkodzenia urządzenia lub przedmiotów, które chcesz wyczyścić.

Czego nie powinniśmy myć w zmywarce: Obejmuje to delikatną porcelanę, ręcznie malowane naczynia, szkło i kryształ. Jeśli nie chcesz niczego uszkodzić, unikaj mycia w zmywarce czegokolwiek starego, drogiego lub cennego.

Spis treści

 • Czego nie myć w zmywarce
  • Drewno
  • Patelni żeliwnych nie należy myć w zmywarce.
  • Zestawy obiadowe
  • Naczynia miedziane
  • Nie myć noży w zmywarce
  • Kryształowe kieliszki i delikatne szkło
  • Pojemniki próżniowe, kubki termiczne i pojemniki próżniowe
  • Emaliowane naczynia kuchenne

Rzeczy, których nie powinniśmy wkładać do zmywarki

Drewno

Nie należy myć drewnianych przedmiotów w zmywarce. Nie myj drewnianych pałeczek, łyżek ani desek do krojenia w zmywarce. Drewno pęka, jeśli jest myte w zmywarce w wysokich temperaturach. Zwiększa się również jego rozmiar, przez co przybory te z czasem stają się bezużyteczne.

Patelni żeliwnych nie należy myć w zmywarce.

Patelnia myta w zmywarce szybko rdzewieje. Patelnie żeliwne najlepiej myć ręcznie, ponieważ żeliwo odpryskuje. Ważne jest również, aby podczas czyszczenia unikać stosowania chemicznych środków czyszczących.

Zestawy obiadowe

Talerze większości zestawów obiadowych są ozdobione pięknymi wzorami. Jeśli umyjesz je w zmywarce, szybko wyblakną. Nie będą wyglądać tak dobrze. Elegancka zastawa stołowa może również odpryskiwać, jeśli zostanie umyta w zmywarce. Delikatna porcelanowa zastawa stołowa na uroczyste okazje nie powinna być myta w zmywarce.

Zastawa miedziana

Naczynia miedziane mogą mieć niewielkie wgniecenia, jeśli zostaną umieszczone w zmywarce. Aby tego uniknąć, należy myć je ręcznie. Aby uniknąć zarysowania powierzchni tych naczyń, najlepiej myć je miękką ściereczką.

Noży nie należy myć w zmywarce.

Po pewnym czasie mycie pił i noży w zmywarce spowoduje ich stępienie.

Kryształowe kieliszki i delikatne szkło

Pod żadnym pozorem nie należy myć kryształowych kieliszków w zmywarce. Cząsteczki jedzenia, które pozostają na talerzach, mogą porysować ich delikatną powierzchnię. Naczynia mogą pęknąć, jeśli będą myte w wysokiej temperaturze. Najlepiej myć szklanki ręcznie, a następnie wycierać je miękkim ręcznikiem.

Nie należy wkładać delikatnych szklanek do zmywarki. Nawet ciśnienie wody może spowodować ich pęknięcie.

Pojemniki próżniowe, kubki termiczne i pojemniki próżniowe

Wiele osób zastanawia się, czy kubki termiczne można myć w zmywarce. Wysokie temperatury panujące w zmywarce mogą uszkodzić uszczelki pojemników próżniowych i kubków termicznych. Wysokie temperatury w zmywarce mogą uszkodzić zabezpieczenia tych kubków.

Emaliowane naczynia kuchenne

Naczynia te są szczególnie podatne na odpryskiwanie. Zaleca się mycie ręczne, najlepiej przy użyciu miękkiej gąbki. Można utrzymać je w doskonałym stanie i używać bez żadnych problemów przez długi czas.

Należy zawsze pamiętać o przedmiotach, których nie można myć w zmywarce. Zapobiegnie to ich zniszczeniu.