Jak szybko posprzątać dom gdy mamy niespodziewanych gości?

 

To, co widoczne

Kluczem do sukcesu jest oczywiście planowanie. Co jednak w sytuacji, kiedy musimy zmierzyć się z niespodziewaną wizytą rodziny bądź przyjaciół? Wówczas nie ma czasu na ułożenie starannego planu, który będzie uwzględniał sprzątanie wszystkich pomieszczeń w domu, a także tych miejsc, które są trudno dostępne. Jeśli stajemy przed wizją nagłej wizyty, musimy skoncentrować się jedynie na tych miejscach, które goście na pewno zauważą. Tym samym nie trzeba robić porządku z garderobie. Czas na przeglądanie rzeczy i pozbycie się tych, które nie są potrzebne przyjdzie innym razem. Podobnie jest, jeśli chodzi o sprzątanie pokoju, do którego na pewno nikt nie zajrzy. Skoncentrować należy się wyłącznie na tych pomieszczeniach, do których goście będą mieli dostęp.

Najważniejsze miejsca

Łazienka

Jest to pomieszczenie, w którym goście na pewno się pojawią, chociażby po to, aby umyć ręce przed posiłkiem. Do najważniejszych miejsc, które na pewno trzeba dokładnie sprzątnąć zalicza się umywalkę, lustro oraz toaletę. Należy sprzątnąć je w pierwszej kolejności. Wannę/prysznic można sprzątnąć na końcu, jeśli wystarczy nam na to czasu. Zarówno toaletę, jak i umywalkę należy spryskać środkiem, który jest przeznaczony do tego rodzaju miejsc. Aby uzyskać lepszy efekt, należy go zostawić na kilka minut. W tym czasie – zamiast czekać bezczynnie – można umyć lustro. Aby nie pojawiły się brzydkie zacieki i plamy, należy robić to, posuwając się z góry na dół. Warto sięgnąć po specjalne ściereczki, sprawdzą się też ręczniki papierowe. Jeśli jednak pozostawiają one włókna, należy zastąpić je innymi. Zanim przyjdą goście, trzeba również wymienić wiszące w łazience ręczniki na czyste. Warto również schować kosmetyki.

Salon

To pomieszczenie, w którym goście spędzą najwięcej czasu. Warto więc sprzątnąć go możliwie jak najdokładniej. Na początku warto rozejrzeć się dookoła i zacząć od tego, co najmocniej przykuwa wzrok. Ewentualne gazety, książki czy czasopisma warto ułożyć na półce. Trzeba sprzątnąć niezłożone ubrania, a także kubki po kawie czy herbacie. Znajdujące się na stoliku w salonie nieumyte naczynia na nikim nie zrobią dobrego wrażenia. Koniecznie trzeba przyjrzeć się kanapie. Jeśli znajdują się na niej włosy, okruchy bądź sierść zwierzaka, należy je dokładnie usunąć.

Kuchnia

Tym, co zawsze robi w kuchni kiepskie wrażenie są nieumyte naczynia. Jeśli mamy więcej czasu, możemy umyć je ręcznie. Jeśli jednak mocno się nam spieszy, lepiej umieścić je w zmywarce. Przetrzeć trzeba wszystkie blaty, używając do tego celu specjalnego środka. Niezbędne jest wyczyszczenie płyty grzewczej. Najlepiej zrobić to mleczkiem czyszczącym, które nie rysuje powierzchni. Do lodówki warto wstawić miseczkę z sodą oczyszczoną bądź położyć w niej przekrojoną na pół cytrynę. Dzięki temu podczas otwierania nie będzie wydobywał się nieprzyjemny zapach.

Przedpokój oraz korytarz

To miejsca, w których nasi goście znajdą się zaraz po przekroczeniu progu naszego domu. Dlatego warto sprzątnąć w tych miejscach naprawdę dokładnie. Pozwoli to zrobić na gościach dobre wrażenie. Koniecznie trzeba sprawdzić czy w przedpokoju nie znajdują się żadne niepotrzebne rzeczy. Jeśli tak, należy je schować bądź wyrzucić. Płaszcze i kurtki, które wiszą w miejscu widocznym koniecznie trzeba schować do szafy. Warto zadbać też o porządek z butami. Należy schować wszystkie te, które nie są używane. Pozostanę trzeba równo ustawić tak, aby nie przeszkadzały w swobodnym przemieszczeniu się korytarzem. To kilka prostych czynności, które sprawią, że przedpokój nie będzie wydawał się brudny i chaotyczny.