Jak prać bieliznę Na co zwrócić uwagę?

Bielizna jest ważną częścią naszej garderoby, ale nie poświęcamy jej zbyt wiele uwagi lub nie jesteśmy pewni, jak ją prać. Chcesz wiedzieć, jak prać bieliznę, aby zachowała piękny wygląd i świeży zapach przez długi czas? Pokażemy Ci, jak prać bieliznę i jak ją przechowywać. Oto kilka prostych wskazówek, o których należy pamiętać.

 • Jak prać bieliznę: ręcznie czy w pralce?
 • Po praniu, suszeniu i przechowywaniu bielizny/a>.
 • Jak prać bieliznę modelującą?
 • Jak prać bieliznę termoaktywną
 • Jak prać stroje kąpielowe?

Spis treści

 • Jak prać bieliznę: ręcznie czy w pralce?
  • Pranie ręczne
  • Pranie bielizny w pralce
 • Po praniu, suszeniu i przechowywaniu bielizny
 • Jak prać bieliznę modelującą?
 • Jak prać bieliznę termoaktywną?
 • Jak prać stroje kąpielowe?

Jak prać bieliznę: ręcznie czy w pralce?

Przed podjęciem decyzji o sposobie prania posortuj bieliznę według koloru i materiału. Koronkową lub satynową bieliznę, zwłaszcza biustonosze, należy prać ręcznie. Aby uniknąć uszkodzeń, bieliznę modelującą najlepiej prać ręcznie. Możemy jednak prać bieliznę bawełnianą lub wykonaną ze sztucznych materiałów w pralce. Przed praniem warto sprawdzić, czy w naszej bieliźnie nie ma pęknięć lub rozdarć. Można je naprawić. Jeśli jednak są one duże, najlepiej taką bieliznę wyrzucić.

Pranie ręczne

Wspomnieliśmy już, że biustonosze z fiszbinami i bieliznę najlepiej prać ręcznie. Woda nie powinna być cieplejsza niż 30 stopni C (dla biustonoszy, letnia jest w porządku). Dodaj łagodny detergent (płyn jest najlepszy do prania delikatnych tkanin, takich jak ubranka dziecięce) do wody i pierz delikatnie. Nie pozostawiaj bielizny w wodzie zbyt długo i nie wykręcaj jej. Na koniec wymień brudną wodę na czystą, aby wypłukać bieliznę.

Pranie bielizny w pralce

Przed wybraniem odpowiedniej temperatury wody do prania bielizny należy sprawdzić informacje na etykiecie. Zbyt gorąca woda może spowodować rozciągnięcie tkaniny. należy również chronić bieliznę przed rozdarciem lub oderwaniem ozdób. Najlepiej umieścić je w specjalnych koszach lub siatkach. Należy wybrać program odpowiedni dla delikatnych tkanin lub program o niskiej temperaturze i niskich obrotach. Używaj łagodnych detergentów do prania. Bieliznę należy prać z użyciem detergentów przeznaczonych do białych tkanin.

Po praniu, suszeniu i przechowywaniu bielizny

Jak suszyć i przechowywać bieliznę? Nie używaj wbudowanej suszarki w pralce ani nie pozostawiaj bielizny na kaloryferze. Może to uszkodzić delikatny materiał i oderwać ozdoby. Aby pozbyć się nadmiaru wody, można zastosować tę samą metodę, co w przypadku swetrów. Wypraną bieliznę wieszamy na ręczniku lub suszarce do ubrań. Biustonosze wieszamy w miejscu styku miseczek. Bielizny nie prasujemy.

Biustonosze ze wzmocnieniami, biustonosze push-up oraz biustonosze z miseczką w drugiej miseczce przechowujemy złożone na pół i ułożone w pudełku lub szufladzie. Biustonosze można również powiesić na specjalnych haczykach.

Jak prać bieliznę modelującą?

Podczas prania bielizny modelującej ważne jest zachowanie jej wyjątkowych właściwości. Należy prać ją ręcznie w zimnej lub letniej wodzie. Do prania bielizny modelującej nie używamy proszków ani płynów zmiękczających, ponieważ mogą one uszkodzić włókna, powodując utratę elastyczności materiału. Do prania należy używać łagodnego mydła w płynie lub żelu pod prysznic. Nie prasuj ani nie susz bielizny modelującej w suszarce.

Jak prać bieliznę termoaktywną

Bielizna termiczna wykonana jest ze specjalnych tkanin syntetycznych, które odprowadzają pot i parę wodną podczas aktywności fizycznej. Jej funkcjonalność zależy od czystości. Produkty do prania bielizny sportowej muszą być starannie dobrane, ponieważ mogą podrażniać skórę. Należy zapoznać się z metką bielizny sportowej. Bieliznę termoaktywną pierzemy w pralce na programie "sport" w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Bielizna termoaktywna szybko schnie po praniu. Ważne jest, aby dbać o taką bieliznę, ponieważ nie jest ona tania.

Jak prać strój kąpielowy?

Jeszcze przed założeniem stroju kąpielowego po raz pierwszy, namocz go w letniej wodzie (do 30 stopni Celsjusza) z dodatkiem mydła. Nie zaleca się prania strojów kąpielowych w pralkach automatycznych. Do prania ręcznego można użyć łagodnego detergentu. Nie namaczamy kostiumów, nie wykręcamy nadmiaru wody i nie suszymy w suszarkach. Nie prasujemy kostiumów, a zamiast tego wieszamy je na suszarce do prania. Należy pamiętać, aby latem nie wieszać kostiumu na słońcu, ponieważ kolory mogą wyblaknąć. Po wyjściu z basenu należy przepłukać kostium zimną i czystą wodą.

Mamy nadzieję, że wymienione przez nas wskazówki pomogły ci zrozumieć, jak prać bieliznę, aby jej materiały zachowały swoją jakość przez długi czas. W razie wątpliwości zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie.