Jak prać buty? Bezpieczne pranie butów w pralce

Nie wszystkie buty można prać w pralce, ale buty sportowe wykonane z materiałów syntetycznych mogą być czyszczone w ten sposób. Jednak należy zachować tutaj ostrożność, aby nie zniszczyć butów.

Przygotowanie butów do prania

Upewnij się, że nie ma na nich części grożących odpadnięciem - nity, odblaski, wkładki; czy buty nie są podarte ani odklejone. Jeśli są nie można uprać butów w pralce. Oczyść podeszwę, usuń kamyki i piasek z ochraniaczy. Konieczne jest usunięcie sznurowadeł i wkładek, Możesz użyć torby do prania butów lub zwykłej starej poszewki na poduszkę.

Jaki program powinienem wybrać?

Jeśli pralka ma specjalny program do butów, problem rozwiązuje się sam. Jeśli nie, ale jest program na odzież sportową (odzież impregnowaną), to możesz go wybrać. Jeśli pralka ma dość prosty zestaw programów, wybierz tryb dla syntetyków. Jeśli chcesz wszystko ustawić ręcznie, wybierz tryb niskotemperaturowy - 30 stopni, prędkość wirowania - 300-400 obr./min lub wyłącz wirowanie, zostaw tylko odpływ wody. Nie wybieraj krótkiego programu.

Ile butów wkładasz do bębna?

Zależy to od obciążenia maszyny i rozmiaru butów, ale całkiem możliwe jest załadowanie dwóch lub trzech par. Pamiętaj, aby włożyć do butów kilka ubrań, dzięki czemu podczas wirowania nie będzie nierównowagi. Możesz je prać w proszku lub w płynie, ale zawsze bez rozjaśniaczy optycznych (wyjątkiem jest pranie białych lub bardzo lekkich trampek lub). Płynny produkt zawsze ma przewagę nad proszkiem: lepiej się rozpuszcza, łatwiej się zmywa, zmiękcza dzięki zawartemu w składzie balsamowi. Możesz też użyć automatycznego odplamiacza.

Wskazówki dotyczące prania butów w pralce:

Dokładnie sprawdź swoje buty przed praniem. Czy są w nienaruszonym stanie, czy są jakieś odpinane elementy, które mogą odpaść podczas prania w pralce i gdzieś utknąć. Usuń sznurowadła i wkładki z buta. Sznurowadła można prać razem z butami, a wkładki najlepiej czyścić pędzlem do pudru. Cały brud, kamyki, gałęzie itp. należy usunąć z podeszwy. Opłucz buty pod wodą, aby maksymalnie usunąć piasek i kurzu. Jeśli masz worek do prania butów, używamy go do prania, wkładając do niego nasze buty. Jeśli nie masz takiej torby, możesz włożyć do butów stare szmaty/ręczniki lub owinąć buty w starą poszewkę na poduszkę. Wkładamy jedną lub dwie pary butów do pralki, ponieważ zdarzają się przypadki, gdy wiele par butów wybiło szybę w drzwiach pralki. Wybieramy specjalny program do butów lub delikatny. Temperatura prania butów to 30-40 stopni. Dzięki temu pralka nie podgrzewa wody do temperatur niebezpiecznych dla butów. Jednocześnie pranie w tej temperaturze pomaga uniknąć osadzania się kamienia w pralce. Wyłączamy wirowanie, aby chronić łożyska pralki przed zniszczeniem w wyniku zwiększonych wibracji. Wyłączamy funkcję suszenia (jeśli jest dostępna), ponieważ buty mogą się odkształcać pod wpływem wysokich temperatur. Po praniu wyjmujemy buty z pralki i pozostaje nam je tylko dokładnie wysuszyć. Wypełniamy buty białym papierem, aby nadać im wymagany kształt. Papier wchłonie wilgoć i zapobiegnie utracie kształtu butów. Papier można zmienić, gdy robi się wilgotny. Latem buty można postawić na balkonie. Zimą - na kaloryferze, po nałożeniu na niego jakiegoś ręcznika.

Nie należy prać w pralce butów skórzanych – dotyczy to również butów sportowych. Po umyciu skóra skurczy się i straci swój wygląd i kształt. Zabronione jest również pranie obuwia zamszowego w pralce – zamsz jest jeszcze bardziej podatny na wilgoć niż skóra. Nie pierz butów niskiej jakości. Tanie trampki zazwyczaj klejone są tanim, kiepskiej jakości klejem, który po praniu odpadnie.