Wiosenne porządki, czyli jak szybko i przyjemnie posprzątać mieszkanie

Kiedy nadchodzi wiosna, większość z nas decyduje się na wiosenne porządki w domu. Wszystko po to, aby wyrzucić niepotrzebne rzeczy, a jednocześnie odświeżyć wnętrze. Co zrobić, aby wiosenne sprzątanie nie było męką? Przedstawiamy kilka rad, które pozwolą szybko i bez niepotrzebnych nerwów doprowadzić mieszkanie do perfekcyjnej czystości.

Przegląd garderoby

Wiosenne porządki są świetną okazją do przejrzenia garderoby. Wiosną grube i ciepłe płaszcze oraz swetry zastępujemy zdecydowanie cieńszymi ubraniami. Warto dla odzieży zimowej znaleźć odpowiednie miejsce, a przy okazji sprawdzić, czy w naszej garderobie nie znajdują się rzeczy już nam niepotrzebne. Może mamy w niej za ciasne spodnie, za małe bluzki lub sukienki, w których tak naprawdę nigdy nie chodzimy? Warto przy okazji wiosennych porządków pozbyć się takich rzeczy. UWAGA: nie należy ich wyrzucać. Ubrania, które nam nie są już potrzebne warto przeznaczyć dla potrzebujących. Wystarczy oddać je do fundacji, która zajmuje się pomocą takim osobom. Można również postawić na nowoczesną aplikację, która umożliwia sprzedaż niepotrzebnych ubrań, ich wymianę bądź też darmowe oddanie.

Balkon

Kiedy nadchodzi wiosna, powietrze jest zdecydowanie cieplejsze. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że coraz więcej czasu decydujemy się spędzać na balkonie. Wiosenne porządki warto wykorzystać więc nie tylko jako okazję do porządkowania wnętrza mieszkania, ale również balkonu. Z całą pewnością należy zrezygnować z traktowania balkonu jako przechowalni. Należy wyrzucić z niego wszystkie przedmioty, które na nim zalegają. Potem przychodzi pora na umycie posadzki, wytarcie poręczy. Koniecznie trzeba też zatroszczyć się o wystrój. Warto zasadzić kwiaty i postawić na balkonie stolik z krzesłami.

Przegląd kuchni

Do pomieszczeń, których nie można pominąć podczas wiosennych porządków zalicza się kuchnię. Chcąc sprzątnąć ją naprawdę dokładnie, nie można ograniczyć się jedynie do umycia podłogi oraz naczyń. Warto dokładnie przejrzeć wszystkie kuchenne szafki, sprawdzając, czy nie znajdują się w nich produkty, których termin przydatności do spożycia już minął. Koniecznie trzeba także przyjrzeć się naczyniom i garnkom, zwracając uwagę, czy nie ma wśród nich tych niepotrzebnych bądź zniszczonych.

Sprzątanie biurka

Robiąc generalne porządki, można zatroszczyć się też o swoje miejsce pracy. Sprzątając biurko, koniecznie trzeba zajrzeć do szuflad, sprawdzając czy nie znajdują się tam stare i niepotrzebne dokumenty. Warto pozbyć się starych formularzy czy paragonów, które są już tak blade, że ich odczytanie jest po prostu niemożliwe. W wielu biurkach zalega mnóstwo rzeczy, które od dawna nie są do niczego potrzebne.

Okna

Nawet najlepiej wysprzątane mieszkanie nie będzie wyglądało perfekcyjnie, jeśli jego okna pozostaną zabrudzone. Dlatego podczas wiosennych porządków należy pamiętać również o nich. Do mycia okien potrzebny jest odpowiedni detergent, a także ściereczka z miską bądź myjka. Należy pamiętać, aby nie myć okien, kiedy dni są naprawdę gorące i słoneczne. Woda będzie bowiem wówczas zbyt szybko odparowywać, co zakończy się nieestetycznymi smugami na szybach. Okna najlepiej umyć wówczas, gdy dzień jest pochmurny. Jeśli wybieramy dzień pogodny, należy zrobić to wcześnie rano, kiedy słońce jeszcze tak mocno nie operuje. Myjąc okna, należy najpierw usunąć największe zabrudzenia. Jeśli są one mocno zakurzone, warto je wcześniej odkurzyć. Mycie okien zawsze zaczynamy od ram. Do ich umycia idealnie nadają się mleczka czyszczące. Szyby można umyć gotowym środkiem bądź sięgnąć po wodę z octem.