Dlaczego chemia zagraniczna jest w Polsce tak bardzo popularna?

Pochodzące z zagranicy środki czystości cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. W wielu sklepach znaleźć można środki chemiczne zagraniczne. Coraz więcej Polaków kupuje chemię niemiecką, angielską oraz włoską. Czy wyższa jakość tych produktów to prawda czy też mit? Zobaczmy czym charakteryzuje się chemia zagraniczna.

Pranie w Polsce

Pranie to czynność, którą wykonuje się w każdym domu. Dzięki pojawieniu się pralki pranie nie jest już tak czasochłonne i męczące jak kiedyś. Raport przygotowany przez Leifheit Polska wskazuje, że Polacy każdego roku kupują przeszło dwieście pięćdziesiąt milionów kilogramów proszków do prania. Większość z nas pierze swoje rzeczy przynajmniej raz w tygodniu. Połowa Polaków robi to zdecydowanie częściej. Środki do prania, które stosujemy powinny odznaczać się wysoką jakością. Zależy nam też na tym, aby łatwo usuwały plamy, były bezpieczne dla zdrowia, a stosunek ceny do jakości był na dobrym poziomie. Raport przygotowany przez firmę PMR Consulting&Research wskazuje z kolei, że największą wagę dla Polaków odgrywa skuteczność wybieranych środków. uwzględnia ją ponad dziewięćdziesiąt procent kupujących. Tym, co bierzemy pod uwagę jest też zapach.

Statystyka dotycząca chemii zagranicznej

Czy chemia zagraniczna cieszy się rzeczywiście tak dużą popularnością jak się wydaje? Tym, co przemawia za importem produktów do czyszczenia jest przede wszystkim ich długo termin przydatności do użycia. Do tego dochodzi atrakcyjna dla importera cena produktu w przeliczeniu na jednostkę. Środki czystości z zagranicy importuje się bez większych problemów, ich transport nie wymaga specjalnych działań, nie psują się one zanim trafią do sprzedaży.

Wspomniana już firma PMR Consulting&Research wykazała, że regularnie zagraniczną chemię gospodarczą kupuje około dziesięć procent Polaków. Sporadycznie robi to zaledwie procent więcej. Z kolei Główny Urząd Statystyczny dysponuje danymi, z których wynika, że w roku 2017 do Polski trafiła ilość detergentów, których wartość wynosiła około miliard złotych. W zestawieniach tych nie zostały uwzględnione produkty, które Polacy kupują za granicą, a także te, których sprzedaż prowadzona jest przy przygranicznych bazarach. Bardzo często po środki zagraniczne decydują się sięgać ci, którzy zetknęli się z nimi podczas pobytu poza Polską. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że chętnie wybierane są nie tylko środki czystości niemieckie, ale również te pochodzące z Włoch oraz Anglii.

Dlaczego chemia zagraniczna jest tak popularna?

Polscy konsumenci często z ostrożnością podchodzą do zapewnień polskich producentów. Wprawdzie polskie produkty mają coraz lepszą jakość, to jednak krajem, który kojarzy nam się z solidnością i wysoką jakością są Niemcy. Tyczy się to nie tylko środków chemicznych, ale również różnego rodzaju sprzętów, a także samochodów. Opinia, że to, co niemieckie jest po prostu lepsze wcale nie jest rzadkością. Produkty, które powstają na rynek wschodni są zdecydowanie mniej skoncentrowane niż te na rynek zachodni. W efekcie chemia niemiecka jest bardziej wydajna, a często też skuteczna.

Czy produkty na polski rynek cechują się mniejszym skoncentrowaniem?

Faktycznie, chemia na polski rynek jest mniej skoncentrowana. Nie jest to jednak wynik złośliwości producentów, a przyzwyczajeń konsumentów. Polacy mają skłonność do nieprzestrzegania zaleceń producentów. W efekcie stosują zdecydowanie więcej środka niż należy. To właśnie dlatego środki produkowane na polski rynek zawierają więcej wypełniaczy. W chemii na rynek zachodni jest ich zdecydowanie mniej.