Jak prać obuwie sportowe?

Tenisówki, trampki czy adidasy? Buty się brudzą, niezależnie od tego, czy nosisz je codziennie do pracy lub szkoły, biegasz w nich, czy tylko od czasu do czasu. Wewnątrz i na zewnątrz. Jak prać obuwie sportowe? Dowiesz się, jak prać buty, aby ich nie uszkodzić.

Na przykład trampki można czyścić w pralce. Niektórzy producenci obuwia podają informacje o temperaturze, w jakiej można czyścić ich buty. Sprawdź, czy takie instrukcje znajdują się na języku lub wkładce buta. Czasami można je znaleźć w Internecie. Sprawdź to, aby uniknąć uszkodzenia butów. Do produkcji niektórych z nich mogły zostać użyte kleje stosunkowo dobrze rozpuszczalne w wodzie. W takim przypadku pranie butów w pralce nie jest dobrym pomysłem. Lepiej nie prać butów, które zostały sklejone w pralce. Szyte buty sportowe można prać bez obaw, ponieważ nie rozpadną się.

Spis treści

  • Jak prać obuwie sportowe? Jak się przygotować?
  • Jak prać obuwie sportowe w pralce?
  • Pranie butów ręcznie
  • Suszenie butów

Jak prać obuwie sportowe? Jak prać obuwie sportowe?

Przed praniem należy przygotować buty. Najpierw należy usunąć sznurowadła i wkładki. Pozwoli to na lepsze wyczyszczenie buta i szybsze wyschnięcie. Usuwając sznurowadła, można zapobiec ich splątaniu lub rozdarciu podczas prania. Można je dodać do prania lub wyczyścić ręcznie. Proponuję prać wkładki ręcznie, używając mydła lub detergentu w płynie i ciepłej wody. Delikatnie przetrzyj wkładkę gąbką lub miękką szczotką. Następnie wypłucz, wyciśnij i pozostaw do wyschnięcia. Jeśli wkładki nadal mają charakterystyczny zapach, można wysypać na nie sodę oczyszczoną i zamknąć je na noc w plastikowej torbie. Rano wytrząśnij proszek z wkładek.

Następnie wyczyść gumę. Tam może znajdować się najbrudniejsza część buta (ziemia lub błoto). Jeśli ich nie usuniesz, przynajmniej z grubsza, brud wniknie w materiał podczas prania. Do usunięcia zabrudzeń najlepiej użyć ręcznika papierowego, szmatki lub szczotki. Jeśli brud wniknął głęboko w strukturę gumy, użyj zużytej szczoteczki do zębów, aby go usunąć. Przed praniem butów sportowych należy usunąć większe cząsteczki brudu. Piasek lub błoto mogą spowodować uszkodzenie pralki.

Jak prać obuwie sportowe w pralce

Przed włożeniem butów do pralki należy umieścić je w siatkowym worku lub poszewce na poduszkę. Oprócz butów w poszewce na poduszkę, do pralki można również włożyć jeden lub dwa ręczniki. Zapobiegnie to przemieszczaniu się butów, co mogłoby spowodować uszkodzenie zarówno pralki, jak i butów. Możesz również owinąć buty bez poszewki w koc lub ręcznik, ale spowoduje to, że wypadną z ręcznika podczas prania i będą obijać się w bębnie. Nie polecam tego. Przeczytaj również o tym, jak usunąć nieprzyjemne zapachy z butów.

Do prania butów używaj płynu. Łatwiej go wypłukać niż tradycyjny proszek. Aby dodatkowo usunąć nieprzyjemny zapach, do płukania dodaj szklankę octu. Podczas prania butów w pralce używaj delikatnego programu: niskich temperatur, niskich prędkości i bez wirowania. Wysokie temperatury mogą prowadzić do deformacji butów, podczas gdy wirowanie może spowodować , że buty będą wyglądać na poszarpane. Zalecana temperatura prania butów sportowych to 30 stopni Celsjusza. Prędkość pralki nie powinna przekraczać 500 obrotów na minutę. Do prania butów sportowych należy wybrać krótki program. Do prania butów sportowych należy używać niewielkiej ilości detergentu i unikać środków zmiękczających.

Pranie butów ręcznie

Ręczne mycie klejonych butów jest bezpieczniejszą opcją. Wlej ciepłą wodę do miski. Potrzebne będzie również łagodne mydło i szczotka. Podobnie jak w przypadku prania butów sportowych w pralce, najpierw rozwiąż sznurówki, a następnie wyjmij wkładkę. Następnie wyczyść buty za pomocą wody i szczoteczki do zębów. nie należy zapominać o czyszczeniu butów. Stara szczoteczka do zębów jest idealna do tego zadania, ponieważ usunie piasek, brud i inne zanieczyszczenia z trudno dostępnych miejsc.

Suszenie butów

Po umyciu butów umieść je w workach/sznurówkach do wyschnięcia. Latem można to zrobić na zewnątrz. Zimą w pomieszczeniu. Unikaj wystawiania butów na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub umieszczania ich na grzejniku. Używanie suszarki bębnowej może również spowodować deformację butów. Jeśli obawiasz się, że buty stracą swój kształt, umieść papierowe ręczniki lub gazety wewnątrz butów podczas procesu suszenia. Przyspieszy to również suszenie, ponieważ papier wchłonie wodę, która nadal znajduje się w bucie. Nadal musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ suszenie niektórych butów może zająć kilka godzin lub nawet dni. Nie zaleca się suszenia butów nad kaloryferem, ponieważ wysoka temperatura może spowodować ich deformację. Po całkowitym wyschnięciu butów umieść w nich wkładki i sznurowadła.

Nasze buty są prawie nowe! ? ??? Jeśli zastanawiasz się, jak czyścić zamszowe buty, przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim kilka wskazówek, które przywrócą Twoim butom dawny blask!