Naturalne olejki eteryczne do czyszczenia

Naturalne olejki eteryczne są niezwykle wszechstronne. Zwykłe olejki możemy wykorzystać do nadania naszemu mieszkaniu przyjemnego i dyskretnego zapachu. Mogą one również leczyć choroby takie jak bóle głowy, reumatyzm czy problemy trawienne. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że można ich używać do czyszczenia i dezynfekcji powierzchni. Dowiedz się, jak z nich korzystać!

Spis treści

 • Naturalne olejki eteryczne i ich zastosowania
 • Olejki eteryczne do czyszczenia
 • Olejki eteryczne nie służą wyłącznie do czyszczenia.
 • Olejki eteryczne do pralek

Naturalne olejki eteryczne i ich zastosowanie

Olejki eteryczne są świetną alternatywą dla chemicznych środków dezynfekujących. Utrzymują dom w czystości i zapobiegają chorobom. Wybieram tylko te, które pozwalają mi skutecznie zwalczać brud i bakterie. Wybieraj te o przyjemnym dla Ciebie zapachu. Ja używam:

 • Olejek cytrusowy
  Ma właściwości antyseptyczne. Olejek cytrynowy może być również stosowany do odstraszania owadów, takich jak komary, mrówki czy karaluchy. Może być stosowany w celu złagodzenia napięcia nerwowego.
 • Olejek z drzewa herbacianego
  To mój faworyt i używam go najczęściej. Jest idealny do zwalczania grzybicylub pleśni. Ma również szerokie właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze.
 • Olejek lawendowy
  Olejek ten jest jednym z moich ulubionych, podobnie jak kwiaty lawendy. Ma właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i owadobójcze. Skutecznie odstrasza owady i mole oraz łagodzi objawy ukąszeń. Neutralizuje bakterie, które powodują podrażnienia lub infekcje skóry. Olejek lawendowy jest skuteczny w leczeniu zaburzeń snu, bólów głowy oraz przyspiesza gojenie się ran i oparzeń skóry.
 • Olejek eukaliptusowy
  Ten olejek ma takie same właściwości przeciwbakteryjne, jak i przeciwwirusowe. Można go również stosować w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie zatok, kaszel lub katar. Jest idealny do zmniejszania obrzęków spowodowanych ukąszeniami owadów. Jest korzystny w przypadku oparzeń, podrażnień skóry lub pęcherzy.

Olejki eteryczne do czyszczenia

Bardzo nowatorskim pomysłem jest dezynfekcja powierzchni przy użyciu naturalnych olejków eterycznych. Są one bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Teraz można czyścić bez konieczności stosowania innych preparatów chemicznych. Teraz można to zrobić za pomocą olejków eterycznych. Ich skuteczność jest porównywalna z silnymi detergentami. Można ich używać do:

 • Czyszczenia i mycia lad
  Używam roztworu sody oczyszczonej do czyszczenia blatów kuchennych, stołów lub ławek. Do roztworu dodaję kilka kropel olejku eterycznego (2 łyżeczki na pół litra). Jest to idealny preparat do czyszczenia dziecięcych zabawek. Mamy pewność, że dziecko nie zatruje się, jeśli włoży coś do buzi.
 • Czyszczenie i dezynfekcja łazienki
  Do czyszczenia łazienki używam pasty zrobionej z sody oczyszczonej. Sodę oczyszczoną i letnią wodę mieszamy ze sobą, aż powstanie "papka". Dodajemy kilka kropel olejku lawendowego. Tak przygotowany środek czyszczący jest bardzo skuteczny w usuwaniu osadów z mydła i wody z kabiny prysznicowej, a także kamienia wokół umywalki. Z kolei olejek lawendowy wydziela lekki, przyjemny zapach.
 • Odśwież powietrze i pościel
  Naturalne olejki eteryczne mogą pomóc nam odświeżyć atmosferę. Doskonale sprawdzają się w domach, w których mieszkają zwierzęta. Wszyscy właściciele czworonogów borykają się z problemem specyficznego zapachu w domu. Olejki cytrusowe są idealne do tego zadania, ponieważ zwalczają nieprzyjemny i uciążliwy zapach. Możesz rozpylić olejek lawendowy na pościel w nocy, aby uspokoić nerwy. Pomoże to również dobrze się wyspać.
 • Pranie
  Oleje są wszechstronne. Można ich używać zamiast płynu do płukania tkanin do płukania ubrań. Doskonale nadają się również do czyszczenia pralek. Pisałem już wcześniej o czyszczeniu pralek.

Olejki eteryczne służą nie tylko do czyszczenia.

Możesz również użyć olejków eterycznych, aby utrzymać mieszkanie w czystości. Mogą one również usuwać cząsteczki, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. Należą do nich alergeny, bakterie i wirusy. Olejki eteryczne mają właściwości antyseptyczne. Możemy na przykład użyć ekstraktów z eukaliptusa i melisy, aby stworzyć naturalny filtr powietrza.

Olejki eteryczne do stosowania w pralce

Możesz również użyć naturalnego olejku, aby nadać praniu przyjemny zapach. Możesz to zrobić, dodając kilka kropli do płynu zamiast go płukać. Wlej ocet do pojemnika z proszkiem do prania i dodaj olejki eteryczne, aby wyeliminować zapach. Olejki eteryczne można również wykorzystać do zrobienia ziołowych saszetek, które nadają się do prania. Do ich wykonania potrzebujemy muślinowego woreczka, naturalnych olejków eterycznych i ziół. Wypełnij woreczek ziołami i dodaj kilka kropli olejku. Saszetki można używać do momentu, aż zapach wyparuje.

Mam nadzieję, że przekonałam Cię do stosowania olejków eterycznych i zaprzyjaźnienia się z nimi, aby pomóc Ci utrzymać porządek. Mogą one zdziałać wiele rzeczy. Sprawdź je i przekonaj się sam.