Co zrobić, gdy mrówki zaatakują dom?

Mrówki nie stanowią problemu tak długo, jak nie wdzierają się do naszych domów. Kiedy widzimy całą kolonię mrówek buszujących w naszej kuchni, sytuacja się zmienia. Wiele osób nie wie, jak radzić sobie z mrówkami. Ważne jest, aby zidentyfikować gatunki mrówek, które zaatakowały nasz dom, aby je wyeliminować.

Spis treści

 • Gatunki mrówek
  • Hurtle i mrówki darniowe
 • Zapobieganie mrówkom jest lepsze niż szukanie sposobów radzenia sobie z nimi
 • Humanitarne sposoby radzenia sobie z mrówkami
 • Ocet
 • Cytrynowy sposób na pozbycie się mrówek z domu
 • Skórka pomarańczowa
 • Zakryj ich ścieżkę
 • Ziołowe środki na mrówki
 • Czarny pieprz na mrówki
 • Wazelina
 • Olejki eteryczne pomagające radzić sobie z mrówkami
 • Problem mrówek można wyeliminować za pomocą płynu do mycia naczyń
 • Gdy wszystkie inne środki zaradcze zawiodą
 • Spraye i fale ultradźwiękowe to skuteczne sposoby na pozbycie się mrówek w domu
  • Podsumujmy:

Gatunki mrówek

Faraon i ts pochodzą z krajów o cieplejszym klimacie. Dlatego tak często spotykamy je w domu. Są przyzwyczajone do wyższych temperatur i szukają schronienia w ciepłych mieszkaniach. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary potrafią przecisnąć się nawet przez najmniejsze szczeliny. Jeśli gatunek ten zostanie znaleziony w domach sąsiadów, problem rozprzestrzeni się na cały blok.

Mrówki gminne to kolejny gatunek, którego możemy spodziewać się w polskich domach. Ponieważ są one naturalnymi mieszkańcami drzew, jest mało prawdopodobne, aby ich gniazda znajdowały się w mieszkaniach. Ten gatunek mrówek będzie próbował wprowadzić się do drewnianego domu, jeśli taki posiadamy. Ogólnie rzecz biorąc, mrówki budowlane są gośćmi, którzy traktują nasze mieszkania jak supermarket. Są tam, aby znaleźć pożywienie i przynieść je z powrotem do swojego gniazda. Mrówki faraona nie są tymczasowymi gośćmi. Musimy znaleźć gniazda, jeśli chcemy się ich pozbyć.

Hurtle i mrówki darniowe

Hurtniki to kolejny gatunek mrówek, znany również jako mrówki europejskie. Ich charakterystycznym znakiem jest ciemnobrązowy pancerz. Gniazda budowane są w bardzo różnych miejscach. Nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz. Są nie tylko niemile widzianymi gośćmi w naszych domach, ale także w naszych ogrodach, gdzie mogą powodować zniszczenia, jeśli odkryją korzenie roślin. Ostatnim typem, który chcielibyśmy opisać są turkucie podjadki. Ich długość może dochodzić do 8 milimetrów. Gatunek ten buduje gniazda na suchej glebie. Mrówki darniowe atakują nasze domy w poszukiwaniu pożywienia. Najczęściej można je spotkać wiosną i latem. Zimą budują gniazda w ciepłych konstrukcjach. Wymienione powyżej mrówki nie są jedynymi gatunkami mrówek, które atakują nasze domy. Są one jednak najbardziej powszechne.

Zapobieganie jest skuteczniejsze niż szukanie sposobów na mrówki

Mrówki są przyciągane do naszych domów, ponieważ szukają pożywienia. Aby zapobiec inwazji mrówek, dobrym pomysłem jest sprawdzenie ścian domu pod kątem pęknięć. Jeśli powstały jakiekolwiek pęknięcia, należy je uszczelnić. Uszczelnij wszystkie otwory, nawet te najmniejsze wokół instalacji grzewczej lub wodno-kanalizacyjnej. Nawet najmniejsze szczeliny mogą umożliwić mrówkom przedostanie się do mieszkania. Jeśli mrówki są w naszym mieszkaniu, ponieważ szukają pożywienia, ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć ten obszar. Żywność w naszym domu musi być szczelnie zamknięta. Powinniśmy również dokładnie sprzątać kuchnię po każdym posiłku. Żywność należy przechowywać w lodówce lub w pojemnikach próżniowych. Nie powinniśmy zostawiać resztek jedzenia w domu, jeśli chcemy uchronić się przed mrówkami. Pojemniki na śmieci również muszą być szczelne i czyste. Możemy również spryskać potencjalne wejścia naturalnymi specyfikami.

Humanitarne metody radzenia sobie z mrówkami

Skoncentrujmy się na metodach na mrówki, które nie wymagają ich zabijania. Domowe środki zaradcze nie zabiją mrówek, a jedynie sprawią, że przeniosą się one z dala od domu. Pamiętaj, że owady są pożytecznymi stworzeniami. Zjadają i zabijają inne szkodliwe owady. Ponadto mrówki spulchniają i napowietrzają glebę. Zjadają również resztki organiczne i martwe owady. Ich odchody użyźniają glebę. To sprawia, że mrówki są pożądane w naszych ogrodach, ale niekoniecznie w domach i mieszkaniach.

Ocet

Ocet jest świetnym rozwiązaniem tego problemu. Wystarczy wylać go na ścieżki, którymi wędrują mrówki w naszym mieszkaniu. Jest to niedrogi i łatwy sposób na przegonienie mrówek. Przygotuj roztwór i spryskaj nim miejsca, w których mrówki występują najczęściej. Ocet to również świetny sposób na pozbycie się pająków z domu.

Jak pozbyć się mrówek z domu za pomocą cytryn

Żółty owoc z ciepłych krajów to kolejne rozwiązanie. Podobnie jak w przypadku octu, wyciśnij sok z cytryny, a następnie rozprowadź go w miejscach, w których widziałeś mrówki. Sok z cytryny to skuteczny sposób na mrówki. Używaj soku z cytryny do zwalczania mrówek codziennie, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Wymieszaj sok z cytryny z wodą i przelej mieszaninę do butelki z rozpylaczem. Spryskaj tym płynem nie tylko obszary, w których mrówki występują najczęściej, ale także miejsca, w których znaleziono gniazda.

Skórka pomarańczowa

Pomarańcza to nie tylko wspaniały zapach, ale może być również bardzo skuteczna w walce z mrówkami. Zanim obierzesz pomarańczę i wyrzucisz jej skórkę, warto zauważyć, że ma ona wiele korzystnych właściwości. Zawiera ona substancję, która jest toksycznadla mrówek. Aby przygotować naturalny środek na mrówki na bazie pomarańczy, zetrzyj skórkę pomarańczy na tarce lub drobno ją pokrój. Umieść ją w miejscach, w których mrówki są najbardziej aktywne. Powinno to skutecznie je odstraszyć, zapewniając, że mrówki w Twoim domu nigdy nie powrócą.

Zasypywanie ich ścieżki

Omówiliśmy już płynne środki na mrówki. Teraz porozmawiajmy o środkach w proszku. Jeśli wolisz rozsypać niż rozlać, przygotuj cynamon, proszek do pieczenia lub sól. Możesz przetestować każdy z nich w innym miejscu, w którym widziałeś mrówki, a następnie wybrać najbardziej skuteczny. Te sztuczne zaspy powinny je trwale odstraszyć.

Ziołowe środki na mrówki

Rozsyp miętę, majeranek lub pietruszkę na drodze mrówek. Są to zapachy, których nie lubią. Zabieg ten powinien spowodować, że zmienią one swoje źródło zaopatrzenia. liście pomidora, orzechy włoskie, majeranek czy bzu to najlepszy sposób na wyeliminowanie mrówek darniowych z naszego domu. zioła mogą być również wykorzystywane do walki z mrówkami. Aby to osiągnąć, musimy stworzyć specjalną miksturę ziołową. Do jej przygotowania będziemy potrzebować pokrzywy lub piołunu. Liście zalewamy wodą i odstawiamy na kilka dni. Taką miksturą spryskujemy miejsca, w których żyją mrówki. Możemy użyć roślin o ostrym zapachu, aby odstraszyć mrówki.

Czarny pieprz na mrówki

Ta przyprawa jest bardzo pomocna, jeśli mamy mrówki w naszym mieszkaniu. Środek ten powinien je odstraszyć. Aby zmaksymalizować jego skuteczność, musimy wymieszać wodę z czarnym pieprzem, a następnie wlać mieszaninę do butelki z rozpylaczem. Mieszankę tę należy rozpylić we wszystkich miejscach, w których zauważono mrówki.

Wazelina

Jest to tani i skuteczny sposób na wyeliminowanie mrówek. Nie wymaga ich zabijania. Aby pozbyć się mrówek za pomocą wazeliny, wystarczy rozprowadzić ją w miejscach, w których najprawdopodobniej przebywają. Powinniśmy również posmarować obszary w pobliżu drzwi i okien, a także szczeliny, które mrówki wykorzystują do wejścia do naszych wnętrz. Wazelina tworzy niewidzialną warstwę, przez którą mrówki nie będą chciały przejść. Wazelina podrażnia również receptory na głowach mrówek, przez co niechętnie dotykają one środka.

Olejki eteryczne pomagające radzić sobie z mrówkami

Olejki eteryczne do czyszczenia to kolejny sposób radzenia sobie z mrówkami. Działają podobnie do wazeliny, podrażniając receptory wrażliwe na zapachy. Olejki te są również bardzo gęste. Mrówki nie przejdą przez obszary posmarowane olejem lub wazeliną, ponieważ przykleją się do nich. Olejki eteryczne są skuteczne, o ile mają własny zapach.

Detergent do mycia naczyń zmyje problem mrówek

Jeśli naturalne metody zawiodły, można spróbować czegoś innego. W takim przypadku należy rozcieńczyć płyn do mycia naczyń. Wlej jedną szklankę płynu do mycia naczyń do trzech szklanek wody. Przetrzyj tą miksturą wszystkie miejsca, w których widoczne są mrówki.

Gdy wszystkie inne metody radzenia sobie z mrówkami zawiodą

Mrówki to trudny i uparty przeciwnik. W ostateczności warto sięgnąć po środki chemiczne. Zachowaj ostrożność i postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Jeśli mrówki nadal rosną, a domowe środki zaradcze nie działają, warto wypróbować inne środki. Na rynku dostępnych jest wiele środków na mrówki. Są one dostępne w różnych przedziałach cenowych i mają różne poziomy skuteczności. Niektóre z nich wykorzystują środki hormonalne. Larwy nie są w stanie się rozwijać, a samice stają się bezpłodne. Pożądane efekty osiąga się dopiero po długim czasie.

Spraye i fale ultradźwiękowe to skuteczne sposoby na pozbycie się mrówek w domu

Opryskiwanie obszarów, w których żyją mrówki, przyniesie znacznie szybszy efekt. Środki te należy stosować ostrożnie, zwłaszcza jeśli w domu są zwierzęta domowe lub małe dzieci. Środki te mogą zostać zjedzone przez mrówki, a chemikalia zawarte w repelentach na mrówki mogą być szkodliwe dla zdrowia. Urządzenia emitujące ultradźwięki są unikalnym sposobem na wyeliminowanie mrówek. Rozwiązanie to jest bezpieczne dla dzieci, ale na efekty trzeba poczekać kilka tygodni. Urządzenia te mają jeszcze jedną wadę: nie działają na jaja i larwy mrówek.

Podsumujmy:

 • Mrówki nie lubią silnych zapachów mięty, pietruszki lub majeranku.
 • Możesz umyć resztki w soku z cytryny, occie lub płynie do mycia naczyń
 • Posyp proszkiem do pieczenia, cynamonem lub solą dotknięte obszary, aby pomóc.

Mamy nadzieję, że przedstawione domowe sposoby na mrówki pomogą Ci je pokonać. Życzymy powodzenia w walce z nieproszonymi gośćmi!