Jaki jest najlepszy detergent do prania?

Czasy, w których wybór mydła do prania był łatwy ze względu na ograniczony wybór, już minęły. Liczba dostępnych obecnie detergentów do prania jest większa, ale decyzja może być również trudniejsza. Co wybrać, aby uzyskać najlepszą cenę i skuteczność? Jakie detergenty do prania polecamy? Ten artykuł odpowie na wszystkie te pytania i nie tylko. Artykuł ten rozpoczyna również serię poświęconą detergentom do prania, w której będziemy przedstawiać różne zagadnienia związane z efektywnym praniem ubrań.

W sklepach możemy znaleźć różnorodne proszki do prania i nie ograniczają się one do uniwersalnych, białych czy kolorowych. Różnorodność proszków do prania jest imponująca i dotyczy również innych aspektów, takich jak rodzaj tkaniny czy temperatura prania. Często zastępujące proszki są kapsułki, żele do prania i płyny. Dostępne są orzechy (!) i inne egzotyczne produkty. Istnieją również produkty do prania, które są egzotyczne, takie jak orzechy (!) Jeśli chcesz zachować kolory swoich ubrań, powinieneś również kupić chusteczki, które pomagają usunąć brud i zatrzymać farbowanie. Istnieją również detergenty, takie jak płyn do płukania tkanin i odplamiacze, które poprawią zapach ubrań i usuną plamy. Można łatwo zgubić się w mnogości różnych detergentów do prania. Najpierw należy wybrać rodzaj detergentu, który najbardziej nam odpowiada. Następnie można wybrać konkretną markę lub kupić produkty na wyprzedaży, aby zaoszczędzić pieniądze.

Spis treści

  • Proszek do prania
  • Kapsułki do prania
  • Płyny, żele i inne produkty do prania
  • Płyny do płukania
  • Ściereczki
  • Orzechy piorące
  • Który detergent powinienem wybrać?

Proszek do prania

Jak już wcześniej wspomniano, najpopularniejsze są proszki do tkanin jasnych i kolorowych, a także proszki uniwersalne. Nie jest to jednak jedyny standard. Według przedstawiciela sklepu internetowego Eurochemia, istnieją specjalne proszki, które można stosować do prania wełny, delikatnych ubrań, czarnych ubrań, czy też delikatne proszki przeznaczone dla osób z wrażliwą skórą. Proszek jest najpopularniejszym środkiem piorącym w naszym kraju. Ważne jest, aby unikać prania kolorowej koszuli w proszku do jasnych tkanin lub innych kombinacji. Takie błędy są częste i mogą spowodować nieodwracalne szkody w naszym praniu. Najlepiej mieć przynajmniej dwa różne rodzaje proszków lub używać uniwersalnego detergentu. Nie powinniśmy kupować niesprawdzonych proszków, których jedyną zaletą jest niska cena. Koszt zniszczonych ubrań jest często znacznie wyższy niż cena sprawdzonego proszku. Pamiętajmy, aby nie nadużywać proszku, gdyż może to pozostawić na ubraniach niedoprane grudki, powodując szybsze niszczenie się materiału. Jest to nie tylko nieekonomiczne, ale również proszek wystarczy na mniejszą ilość prań.

Kapsułki do prania

Kapsułki do prania zyskują coraz większą popularność na rynku chemii gospodarczej. Podobnie jak w przypadku proszków do prania, zasada jest prosta: jedna kapsułka na jedno pranie. Istnieją kapsułki uniwersalne, a także przeznaczone do tkanin o jaśniejszych kolorach. Są bardzo kompaktowe i łatwe w użyciu. Są idealne, jeśli jesteś w podróży, masz ograniczoną przestrzeń w łazience lub chcesz uniknąć dozowania. Ważne jest, aby nie umieszczać kapsułki pod praniem, ale na ubraniach. Jest to ważne, ponieważ ukryta kapsułka nie rozpuści się, jeśli nie otrzyma wystarczającej ilości wody. Wpłynie to na skuteczność i pozostałości detergentu na ubraniach. Główną wadą kapsułek w porównaniu do proszków jest wyższy koszt jednego prania.

Płyny do prania, żele i inne produkty

Kapsułki i inne popularne środki mają podobne właściwości. Zalecane są do krótkich programów pralek automatycznych. Mają szeroki wybór. Są płyny do wszystkich tkanin. Są wśród nich te do prania białego i kolorowego, a także do tkanin ciemnych, delikatnych czy wełny. Nadają się również do prania ręcznego, np. najbardziej delikatnych tkanin. Są znane ze swojej zdolności do bardzo dobrego płukania. Proszek należy wsypać do pojemnika przeznaczonego na proszki, w odpowiedniej ilości. Nakrętka większości producentów zawiera miarkę, więc nie powinno być problemu.

Płyny do płukania

Jednym z najskuteczniejszych sposobów przenoszenia wyrazistych, atrakcyjnych zapachów na nasze ubrania są perfumy. Niektórzy ludzie nie są fanami tych środków, ponieważ przeszkadzają im silne zapachy. Płyn do płukania tkanin jest nie tylko dobry na nieprzyjemne zapachy, ale ma też wiele innych zalet. Zmiękcza tkaniny, redukuje zagniecenia i ułatwia prasowanie. Płyn należy wlać do szufladki na płyn zmiękczający w pralce, która jest dostępna we wszystkich modelach z tego tysiąclecia. Koszt stosowania płynu do prania może wynosić zaledwie 30 centów za każde pranie. Nie jest to duża kwota, a może pomóc w walce z zagnieceniami i elektryzowaniem się ubrań. Dla niektórych może to być duża zaleta i dobry powód do zakupu.

Chusteczki

Chusteczki te mogą uratować nasze pranie, usuwając brud, wybielając, wzmacniając kolor i zapobiegając przebarwieniom. Warto traktować je jako dodatek na wypadek, gdyby niektóre ubrania straciły swój pożądany kolor. Warto mieć to rozwiązanie pod ręką na wypadek nagłej potrzeby. Sprawdź, które ubrania mogą być farbowane przez inne osoby. Jeśli to zrobisz, barwnik nie przeniesie się na resztę prania. Są drogie, ale jeśli potraktujesz je jako "wyjście awaryjne", Twój portfel na tym nie ucierpi.

Orzechy piorące

Orzechy piorące to bardzo oryginalny i jednocześnie mało popularny pomysł. Nie zawierają żadnych związków chemicznych, co jest ich ogromną zaletą. Właściwości piorące zawdzięczają saponinie, która znajduje się nawet w 15% orzechów nepalskich i innych nietypowych orzechów. Są skuteczne, ale nie zadziałają na polar, tetan czy inne trudne plamy. Można je traktować jako ciekawostkę lub alternatywę, jeśli mocno stawiamy na ekologiczne rozwiązania. Choć mogą być drogie, warto spróbować.

Który detergent wybrać?

Jak widać, istnieje wiele różnych rodzajów detergentów, ale ważne jest, aby zwracać uwagę na markę, kraj pochodzenia i rodzaj. Wiele osób uważa, że zagraniczne detergenty są lepsze niż ich polskie odpowiedniki. Jest w tym trochę prawdy, ale wszystko zależy od producenta i produktu. Ważne jest, aby zwracać uwagę na skład proszku do prania.

Należy dobrać odpowiednią ilość chemii do swoich potrzeb. Najlepszym sposobem na to jest obliczenie dokładnej potrzebnej ilości. W kolejnym artykule z tej serii przedstawimy podział różnych rodzajów detergentów. Warto od czasu do czasu wypróbować nowy detergent. Może się okazać, że stanie się on podstawą w Twoim domu. Wybór odpowiedniej formuły, zapachu i ceny zapewni bardziej pozytywne wrażenia.