Czym czyścić meble, aby wyglądały jak nowe?

Najłatwiej jest wyczyścić meble zamawiając usługę od profesjonalnej firmy. Jednak jeśli taka usług jest dla nas niedostępna lub za droga, to istnieje kilka sprawdzonych sposobów czyszczenia mebli.

Oczyszczanie chemią gospodarczą.

Przed zakupem substancji chemicznej mającej na celu wyeliminowanie zanieczyszczenia musisz dokładnie przemyśleć dwa zagadnienia:

• czy tapicerka ucierpi z powodu takiego czyszczenia;

• do jakich rodzajów tkanin lub skóry przeznaczony jest ten produkt.

Do produkcji sof i foteli wykorzystuje się różnorodne materiały. A niektóre z nich wymagają szczególnego nastawienia i najdelikatniejszego podejścia. Jeśli używasz zdejmowanych pokrowców na sofy i fotele, to z reguły można je prać zwykłymi proszkami w pralce. Jednak zawsze najpierw sprawdź oznaczenia na pokrowcach, które wskazują, jak je pielęgnować i czy można je prać w pralce automatycznej, aby uniknąć deformacji. Najprawdopodobniej delikatny cykl prania i łagodny detergent poradzi sobie z zabrudzeniem. Zwykłą, nieusuwalną tapicerkę trzeba będzie czyścić bezpośrednio na sofie specjalnymi środkami czyszczącymi. Najpierw dowiedz się, czy ten nie zaszkodzi tapicerce. Aby to zrobić, musisz nałożyć mały produkt tam, gdzie będzie niewidoczny. Jeśli nie widzisz odkształceń i zmian, możesz kontynuować czyszczenie produktu.

Używając środka czyszczącego, upewnij się, że sofa nie jest zbyt wilgotna, ponieważ później trudno będzie ją wysuszyć. Nawet w tym przypadku istnieje możliwość, że nie będzie możliwe nałożenie roztworu czyszczącego równomiernie na całej powierzchni i wówczas po spłukaniu mogą pozostać smugi. Gdy tapicerka jest sucha po czyszczeniu, końcowe czyszczenie odbywa się za pomocą odkurzacza.

Czyszczenie zanieczyszczonych mebli bez chemii.

Jeśli jakieś obiektywne powody nie pozwalają ci na stosowanie chemikaliów, na przykład masz w rodzinie małe dziecko lub zwierzę, lub mieszkają z tobą osoby podatne na alergie, będziesz musiał skorzystać z jednej z opcji usunięcia brudu, bez specjalnych środków chemicznych. Skuteczny środek czyszczący, który radzi sobie z plamami różnego pochodzenia, można przygotować z mydłem lub mydłem w płynie. Przygotowany produkt nakłada się na powierzchnię poprzez zwilżenie w nim bawełnianej serwetki.

Czyszcząc w ten sposób meble tapicerowane, nie zapominaj, że nadmierna ilość wody może uszkodzić tapicerkę i wewnętrzne wypełnienie sofy. Zwykły roztwór mydła pomoże usunąć ślady brudu. Jest również skuteczny w walce z plamami lub brudem pozostawionym przez zwierzęta. Innym sposobem na szybkie wyczyszczenie mebli tapicerowanych jest po prostu obłożenie ich ręcznikami nasączonymi specjalną substancją. Tylko pamiętaj, aby przykryć powierzchnię j szmatką, po namoczeniu jej w wodzie z solą i octem. Rozpuść łyżeczkę octu i kilka łyżeczek soli w jednym litrze wody. Proces usuwania brudu można zakończyć, gdy na wilgotnej ściereczce z czyszczonej powierzchni nie pojawi się nowy kurz. Do lekkich mebli, na których pozostają tłuste ślady, użyj mieszanki czyszczącej, która zawiera ocet, wodę sodową, proszek do prania i wodę. Powstała kompozycja silnie pieni się i należy ją najpierw nałożyć na powłokę za pomocą butelki z rozpylaczem, a następnie równomiernie przetrzeć suchym pędzlem.

Sodę, ocet i proszek do prania należy rozpuścić w litrze gorącej wody. Aby po wyschnięciu nie było plam na tapicerce, należy rozpocząć czyszczenie nałożonej mieszanki od krawędzi sofy do jej środkowej części.

Istnieje również taka ekspresowa opcja, Możesz wyczyścić meble za pomocą myjki parowej, wytwornicy pary lub steamera do ubrań. Wychodząca gorąca para usuwa prawie wszystkie zanieczyszczenia z wszelkich powłok, dotyczy to nawet starych plam różnego pochodzenia i tłustych miejsc.