Jak czyścić akwarium? Mini przewodnik

Wbrew powszechnemu przekonaniu, utrzymanie akwarium nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wymiana wody i czyszczenie akwarium wymaga czasu i pieniędzy. Jak czyścić akwarium? Kluczem do sukcesu jest regularność. Mamy najskuteczniejszy i najłatwiejszy sposób na czyszczenie akwarium.

Spis treści

 • Jak często należy wymieniać wodę w akwarium?
 • Jak czyścić akwarium? Jak czyścić akwarium?
  • Wylewanie wody
  • Usuwanie zanieczyszczeń stałych
  • Oczyszczanie ścian i innych powierzchni z glonów
  • Czyszczenie filtra
  • Jak czyścić akwarium - koniec czyszczenia

Jak często należy podmieniać wodę w akwarium?

Utrzymanie porządku w domu ze zwierzętami nie jest trudne. Istnieje wiele prostych sposobów na utrzymanie akwarium. Rozmiar akwarium określa częstotliwość wymiany wody. Mniejszy zbiornik wymaga częstych podmian wody, podczas gdy większe zbiorniki wymagają rzadszych podmian. Wszystko zależy od wydajności naszego filtra, liczby ryb i roślin, które trzymamy w akwarium oraz sposobu karmienia naszych zwierząt. Jeśli chodzi o podmiany wody, należy pamiętać, że świeżą wodę z kranu lub studni należy wlać do pojemników na 24 godziny, a następnie wlać do akwarium. Jeśli tego nie zrobimy, nasze zwierzęta wodne mogą zginąć.

Jak czyścić akwarium? Praktyczne wskazówki

Czyszczenie i podmiana wody w małym akwarium jest łatwiejsza i tańsza niż w przypadku większego zbiornika, ale czyszczenie jest wymagane częściej. Małe akwaria są częściej wyposażone w mniej wydajny sprzęt. Małe akwaria mają również mniej roślin, które działają jak naturalny filtr. jest taki sam dla wymiany wody i czyszczenia akwarium, niezależnie od wielkości zbiornika. Szybkie czyszczenie akwarium obejmuje kilka kroków.

Wylej trochę wody

Wlej trochę wody do wiader za pomocą węża lub specjalnej pompy. W ten sposób można usunąć odchody zwierząt, muł i inne zanieczyszczenia. Uważaj, aby nie wyciągnąć kamieni i ryb.

Usuwanie zanieczyszczeń stałych

Jak wyczyścić akwarium, w którym pływają liście? Można po prostu zebrać liście i wszelkie zanieczyszczenia, które wciąż znajdują się na roślinach. Możemy również przyciąć przerośnięte rośliny. Żwir należy strząsać ostrożnie, aby nie uszkodzić roślin. Glony należy usuwać z kamieni szczotką lub wypalać.

Czyszczenie murków i innych powierzchni z glonów

Wszystkie zbiorniki wodne są pokryte glonami. Jak wyczyścić szybę akwarium, jeśli pojawiły się na niej zielone glony? Usuń je za pomocą specjalnego środka czyszczącego. Najlepiej robić to przy włączonym oświetleniu i z pokarmem dla rybek na dnie. Ryby będą wtedy bardziej zainteresowane jedzeniem, a my nie będziemy musieli martwić się o ich uszkodzenie. Akwarium należy trzymać jak najdalej od okna, aby zapobiec rozwojowi glonów. HTML_

Czyszczenie filtra

Podczas czyszczenia akwarium pompa musi być wyłączona. Wyjmij filtr i dokładnie go wyczyść. Najlepiej zrobić to wodą z akwarium, a nie bieżącą, aby uniknąć zniszczenia pożytecznych bakterii odpowiedzialnych za usuwanie szkodliwych związków.

Jak czyścić akwarium - koniec czyszczenia

Powoli wlej wodę do akwarium. Po zmianie może być konieczne użycie różnych uzdatniaczy wody (warto zbadać temat bardziej szczegółowo). Sprawdź nasze artykuły, jeśli chcesz wiedzieć, jak utrzymać pokój dziecka w czystości, jak poradzić sobie z wiosennymi porządkami lub jak radzić sobie z pchłami na swoim zwierzaku.