Czym jest czyste złoto? Czyli jak czyścić złoto przy użyciu sprawdzonych metod

Złoto jest cennym i pięknym materiałem wykorzystywanym do produkcji biżuterii. Jest ono jednak podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Z naszego artykułu dowiesz się jak czyścić złoto oraz poznasz najskuteczniejsze i sprawdzone metody!

Spis treści

  • Dlaczego złoto zmienia kolor?
  • Jaki jest najlepszy sposób czyszczenia złota?
    • Płyn do mycia naczyń
    • Proszek do pieczenia
    • Soda oczyszczona
    • Cebula i inne warzywa

Dlaczego złoto zmienia kolor?

Złote przedmioty są odporne na korozję i kwasy, ale jeśli stop zawiera miedź, może ona wpływać na kolor, powodując szaro-zieloną patynę. Balsamy, produkty do pielęgnacji ciała i inne produkty higieniczne mogą również powodować blaknięcie koloru. Ważne jest, aby pamiętać o zdejmowaniu biżuterii i złotych kolczyków podczas kąpieli.

Jaki jest najlepszy sposób czyszczenia złota?

Istnieje kilka sposobów na przywrócenie blasku ulubionym złotym pierścionkom lub naszyjnikom. Możesz oddać swoją złotą biżuterię w ręce profesjonalnego złotnika, który przywróci jej blask. Możesz również użyć produktów codziennego użytku do ich czyszczenia. Jest to bardzo prosty i niedrogi proces! Złoto jest miękkim materiałem, dlatego należy zachować ostrożność. Nie należy używać twardych lub drucianych szczotek do czyszczenia złotych przedmiotów, ponieważ mogą one zarysować i uszkodzić delikatną powierzchnię. Nie zapomnij zachować ostrożności podczas czyszczenia biżuterii wykonanej ze złota lub innych materiałów, takich jak kamienie szlachetne. Niektóre metody mogą pomóc usunąć brud z powierzchni wykonanych z metalu, ale mogą uszkodzić te wykonane z innych materiałów.

Płyn do naczyń

Możesz być zaskoczony niektórymi odpowiedziami na pytanie o to, jak czyścić złoto. Płyn do naczyń jest dobrym preparatem do usuwania plam ze złota. można przywrócić blask starej złotej biżuterii, dodając kilka kropli do ciepłej wody. Zanurz przedmioty w roztworze i pozostaw na 15-20 minut. Po 15-20 minutach wyjmij przedmioty, które chcesz wyczyścić z roztworu. Delikatnie przetrzyj je miękką szmatką lub ściereczką. Zamiast płynu do naczyń możesz użyć szarego detergentu. Będzie on działał równie dobrze. Zamiast zwykłej wody możesz użyć wody bulgoczącej, aby efekt był bardziej spektakularny.

Proszek do pieczenia

Jest to druga metoda, która wykorzystuje produkty, które prawie każdy ma w domu. Wsyp proszek do pieczenia na bawełnę nasączoną wodą do czyszczenia złota. Następnie należy delikatnie pocierać przedmiot. Proszek do pieczenia zacznie się pienić. Po pół godzinie przedmioty można delikatnie wyczyścić i umyć.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to świetne rozwiązanie do usuwania trudnych plam. Przydaje się do czyszczenia kuchni i fug, sztućców, a nawet złota. Przygotuj 1 łyżkę stołową sody oczyszczonej i 1 łyżeczkę wody. Delikatnie wetrzyj ją w powierzchnię przedmiotu, który chcesz wyczyścić. Użyj do tego miękkiej szmatki. Po kilku minutach umyj złote przedmioty pod bieżącą wodą. Wytrzyj je ostrożnie.

Cebula i inne warzywa

Sok z cebuli może być używany do usuwania nieestetycznych pozostałości ze złotej biżuterii. Można go użyć do zwilżenia bawełnianego wacika, a następnie delikatnie pocierać. można również użyć do pocierania złotych przedmiotów, krojąc cebulę na cienkie plasterki. Do czyszczenia złota można również użyć spirytusu lub denaturatu. Substancje te niemal natychmiast przywracają blask i kolor złota.

Mamy nadzieję, że wymienione przez nas metody ułatwią ci czyszczenie złotych przedmiotów. Daj mi znać w komentarzach, jeśli masz jakieś inne sprawdzone metody czyszczenia złota.