Czyszczenie okapu kuchennego domowymi sposobami

Wiele gospodyń domowych uważa czyszczenie okapu kuchennego za trudne zadanie. Głównym winowajcą są tłuste plamy. Dowiedz się, jak czyścić okap kuchenny, korzystając z kilku prostych wskazówek.

Spis treści

  • Czyszczenie okapu kuchennego jest ważne dla kuchni.
  • Czyszczenie okapu kuchennego: demontaż
  • Czyszczenie okapu kuchennego za pomocą oliwy z oliwek
  • Soda oczyszczona na tłuste zabrudzenia
  • Ocet jest niezastąpiony w walce z brudem
  • Jak zapobiegać powstawaniu tłustych osadów?
  • Czyszczenie okapu przy użyciu płynu do naczyń

Czyszczenie okapu kuchennego jest ważne dla Twojej kuchni.

Wbrew pozorom czyszczenie okapu kuchennego jest bardzo ważne. Okap odpowiada za pochłanianie tłustych oparów. Aby utrzymać kuchnię w czystości, należy dbać o jego czystość. W przeciwnym razie tłuste opary mogą osadzać się na szafkach i blatach. Niestety, często zdarza się zapomnieć o umyciu okapu podczas sprzątania. Może to prowadzić do powstawania trudnych do usunięcia zabrudzeń. Brudny filtr może również pogorszyć pracę sprzętu.

Czyszczenie okapu kuchennego.

Przed rozpoczęciem czyszczenia należy przygotować sprzęt. Najpierw odłącz zasilanie elektryczne okapu. Należy o tym pamiętać, aby nie ulec porażeniu prądem. Następnie należy wyjąć filtr i zdemontować kratkę. Kratkę i filtr można zdemontować bez żadnego problemu.

Czyszczenie okapu przy użyciu oliwy z oliwek

Użyj oliwy z oliwek, jeśli masz dużo uporczywego tłuszczu lub grubą warstwę kurzu. Potrzebna jest gąbka i ciepła woda. Nałóż oliwę z oliwek na gąbkę i przetrzyj okap. Następnie przyłóż szmatkę zwilżoną ciepłą wodą do kratki, aby rozpuścić brud. Najlepiej szorować twardą stroną gąbki. Jak zwykle wyczyść pozostałości.

Soda oczyszczona na tłuste zabrudzenia

Soda oczyszczona to świetny sposób na wyczyszczenie zabrudzonego okapu. Czyści tłuszcz i kurz. Do przygotowania produktu wystarczy woda i soda oczyszczona. Wlej ciepłą wodę do miski, a następnie dodaj sodę oczyszczoną w proporcji 1 do 3. Następnie dokładnie wymieszaj.

Nałóż pastę za pomocą gąbki na kratkę i dokładnie ją wyczyść. Unikaj używania szorstkiej strony gąbki. Zetrzyj wszelkie zabrudzenia lub pozostałości pozostawione na produkcie za pomocą wody. Przetestuj pastę na ledwo widocznej powierzchni przed nałożeniem jej na całą powierzchnię. Możesz również przeczytać artykuł Soda oczyszczona do czyszczenia kuchni, aby dowiedzieć się więcej o jej zastosowaniach.

Ocet jest niezastąpiony w walce z brudem

Ocet może być świetnym domowym środkiem czyszczącym. Sprawdzi się również w tym przypadku. Na początek potrzebny będzie rozpylacz i pojemnik. Pojemniki wielokrotnego użytku można kupić w wielu sklepach. Umożliwi to czyszczenie okapu.

Potrzebne są teraz woda i ocet. Wlej roztwór do butelki z rozpylaczem i dokładnie wymieszaj w proporcji 1:1. spryskaj zdemontowany okap i pozostaw na 10-15 minut w zależności od stopnia zabrudzenia. wyszoruj gąbką powierzchnię kratki. Aby zakończyć, użyj szmatki, aby usunąć , a następnie osuszyć kaptur. Jeśli nie wiesz, jak usunąć pozostałości mydła, możesz użyć octu.

Jak zapobiegać powstawaniu tłustych osadów?

Niestety, nie da się uniknąć tłustych osadów na okapie. Grille szybko się brudzą, gdy są często używane. Im więcej gotujesz, tym częściej Twój sprzęt będzie wymagał czyszczenia. Jeśli gotujesz codziennie obiad lub kolację, okap należy czyścić co najmniej raz w tygodniu. Jeśli gotujesz 3-4 posiłki tygodniowo, sprzęt wystarczy czyścić co dwa tygodnie.

Czyszczenie okapu przy użyciu płynu do mycia naczyń

Płyn do naczyń jest idealny do regularnego czyszczenia (co tydzień, co dwa tygodnie). Usuwa tłuszcz i inne zabrudzenia. Potrzebna będzie gorąca woda, miska, ściereczka i oczywiście płyn. Dodaj kilka kropli do miski pełnej gorącej wody. Następnie za pomocą zwilżonej szmatki usuń brud. Powtarzaj proces i często zanurzaj ściereczkę w ciepłej wodzie, aby uzyskać lepsze rezultaty. Świetnym sposobem może być również czyszczenie płyty indukcyjnej za pomocą płynu do mycia naczyń.

Regularne mycie okapu jest bardzo ważne. W ten sposób zaoszczędzisz czas. Możesz poświęcić mniej czasu na czyszczenie, jeśli będziesz czyścić częściej. Dokładne czyszczenie sprawi, że okap będzie czystszy przez dłuższy czas. Sprawi również, że sprzęt będzie działał wydajniej i lepiej.