Co warto wiedzieć o czyszczeniu piekarnika?

Czyszczenie piekar nika może być jednym z najtrudniejszych obowiązków domowych. Powierzchnia piekarnika nie zawsze jest łatwa do czyszczenia. Resztki jedzenia i przypalony tłuszcz są trudne do usunięcia. Lepkie pozostałości są nie tylko nieestetyczne, ale mogą być również źródłem bakterii. Ponadto nieprzyjemnie pachną, gdy piekarnik się nagrzewa. Jak czyścić piekarnik?

Istnieje kilka sposobów na skuteczne czyszczenie piekarnika. Wszystko zależy od tego, czy chcesz usunąć stare, czy nowe plamy. Posyp mąką świeże plamy, aby szybko je usunąć. Jeśli plamy są starsze, trzeba będzie użyć bardziej czasochłonnych metod.

Na rynku można również kupić specjalne odtłuszczacze do piekarników. Do czyszczenia szyby piekarnika można również użyć alkoholu denaturowanego. Do usuwania uporczywych plam można również użyć wazeliny.

 • Funkcja samoczyszczenia piekarnika
 • Czyszczenie piekarnika sodą oczyszczoną
 • Czyszczenie piekarnika cytryną
 • Czyszczenie piekarnika octem
 • Jak usunąć nieprzyjemne zapachy z piekarnika?

Spis treści

 • Funkcja samoczyszczenia piekarnika
 • Piekarniki z katalitycznym epoksydem
 • Jak czyścić piekarnik w domu
  • Czyszczenie piekarnika sodą oczyszczoną
  • Czyszczenie piekarnika solą kuchenną
  • Jak czyścić piekarnik sokiem z cytryny?
  • Czyszczenie piekarnika octem
 • Jak usunąć nieprzyjemne zapachy z piekarnika?

Funkcja samoczyszczenia piekarnika

Samoczyszczenie to wygodna funkcja w piekarnikach nowej generacji. W odpowiedzi na pytanie, jak czyścić piekarnik, producenci piekarników wymyślili ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala na automatyczne czyszczenie piekarnika od wewnątrz. Wysoka temperatura pozwoli usunąć wszelkie zabrudzenia powstałe po grillowaniu lub pieczeniu ciasta. Należy jednak pamiętać, że zakup piekarnika z tą funkcją będzie wiązał się z wyższymi kosztami. Wydaje się, że jest to doskonała inwestycja.

Piekarniki z katalitycznym epoksydem

Piekarniki te wypalają resztki żywności lub innych składników podczas pracy. Piekarnik można utrzymać w czystości, zamiatając wszelkie pozostałości. Pozwoli to łatwo usunąć brud z trudno dostępnych miejsc. Piekarniki te są wyposażone w specjalne filtry, które usuwają cząsteczki tłuszczu.

Jak czyścić piekarnik w domu

Warto eksperymentować z domowymi sposobami na czyszczenie piekarnika oprócz detergentów, które są zalecane do walki z brudem na piekarniku. W naszej kuchni możemy znaleźć składniki przydatne do czyszczenia. Jeśli praktykujemy ekologiczne sprzątanie w naszym domu, przydadzą się one niemal do każdego czyszczenia.

Czyszczenie piekarnika sodą oczyszczoną

Wymieszaj wodę i sodę oczyszczoną, aby uzyskać środek czyszczący. Dodaj łyżeczkę do 0,5 litra gorącej wody, a następnie użyj gąbki do czyszczenia piekarnika.

Czyszczenie piekarnika solą kuchenną

Do czyszczenia piekarnika oprócz sody można również użyć soli kuchennej. Posyp piekarnik solą kuchenną. Zwłaszcza tam, gdzie nadal znajdują się resztki jedzenia. Następnie włącz funkcję podgrzewania. Postępuj tak, aż cała sól zbrązowieje. Usuń sól za pomocą wilgotnej szmatki. Następnie umyj piekarnik w standardowy sposób.

Jak czyścić piekarnik sokiem z cytryny?

Piekarnik można czyścić wodą z cytryny. Jak wyczyścić piekarnik sokiem z cytryny? Wlej 0,5 l wody do naczynia i wyciśnij do niej sok z połowy cytryny. Umieść garnek w piekarniku. Doprowadź wodę do wrzenia. Para zacznie zmiękczać brud. Brud będzie znacznie łatwiejszy do usunięcia. Sok z cytryny odświeży również zapach w piekarniku.

Czyszczenie piekarnika octem

Jeśli w piekarniku znajdują się świeże cząsteczki brudu, usuń je za pomocą wody i octu. następnie podgrzej go do 150 stopni Celsjusza. Po ostygnięciu przetrzyj wnętrze pojemnika wilgotną, ale tylko nasączoną wodą szmatką.

Jak usunąć nieprzyjemne zapachy z piekarnika?

Po wyczyszczeniu piekarnika warto również pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Możesz wstawić do piekarnika garnek z wodą, goździkami, majerankiem i miętą. Ustaw piekarnik na termoobieg. Zamiast ziół można użyć innych składników odświeżających, takich jak cytryna, pomarańcza lub cynamon.

Jak widać, czyszczenie piekarnika nie jest trudne. Najlepiej czyścić piekarnik regularnie, ponieważ będzie to łatwiejsze, mniej czasochłonne i bardziej higieniczne. Zaoszczędzi nam to również konieczności usuwania nieprzyjemnego zapachu.