Jak prać koc? Porady domowe

Wbrew powszechnemu przekonaniu, pranie pościeli nie utrzyma jej w czystości. Roztocza i bakterie mogą rozwijać się w kołdrze, podobnie jak w poszewkach na poduszki. Jak często należy prać kołdrę? Dowiedz się, jak dbać o nią domowymi sposobami.

Spis treści

  • Jak często należy prać kołdrę?
  • Czy kołdrę można prać w pralce?
  • Jak prać kołdrę, aby zapobiec zniszczeniu wypełnienia?
  • Jaki jest najlepszy sposób prania kołder?
  • Pranie chemiczne - Pranie kołder przez ekspertów

Jak często należy prać kołdry?

Pranie i suszenie kołdry może być czasochłonnym i trudnym zadaniem. Niektórzy wolą wymienić ją na zupełnie nową, niż podjąć się tego wyzwania. Aby zachować jej czystość, nie musimy robić tego często. Zaleca się sprzątanie domu dwa razy w roku. Można to zrobić na początku lata, kiedy słońce nie jest tak ostre, ale jest już ciepło oraz w sezonie grzewczym. Zaleca się, aby alergicy lub osoby, które pocą się dużo w nocy, podwoiły częstotliwość.

Czy kołdrę można prać w pralce?

Wszyscy mamy podświadome przekonanie, że pranie ręczne kołdry jej nie zniszczy. Możemy prać ją w pralce, aby ułatwić sobie ten proces.

  • Kołdry zawierające wypełnienie syntetyczne można prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Wirowanie ustawiamy na 800-1000 obrotów. Niższa liczba nie będzie tak skuteczna, podczas gdy wyższa może spowodować zbrylenie się wypełnienia. Przed praniem należy sprawdzić metkę - producent może zamieścić informacje o ograniczeniach dotyczących pielęgnacji danego modelu.
  • Kołdra puchowa z naturalnym wypełnieniem wymaga więcej pielęgnacji, ale korzyści są tego warte! W tym przypadku najlepiej wybrać delikatny program bez wirowania. Po zakończeniu programu można ugniatać kołdrę ręcznie lub w kąpieli, gdy jest jeszcze w pralce, a następnie powiesić ją. Należy pamiętać, że kołdra będzie jeszcze przez jakiś czas ociekać wodą. Ważne jest, aby pozwolić puchowej kołdrze całkowicie wyschnąć. Potrząsanie suszącą się kołdrą od czasu do czasu pomoże jej zachować puszystość i szybciej wyschnąć.
  • Dobrym przykładem jest kołdra wykonana z wełny. Jej właściwości pozwalają nam prać ją raz w roku. Możemy też jeszcze kilka razy wystawić ją na działanie wiatru. Jeśli producent dopuszcza pranie w pralce, ustawiamy temperaturę na 20 stopni Celsjusza. Mokrą, ciężką wełnę pozostawiamy do odsączenia, podobnie jak w przypadku koca puchowego. Suszymy w cieniu, aż do całkowitego wyschnięcia. Pełne słońce ją uszkodzi.

Sprawdź, czy możesz prać skórę w pralce.

Jak prać kołdrę, aby zapobiec zniszczeniu wypełnienia?

Wiele osób obawia się, że wypełnienie kołdry nie będzie równomiernie rozłożone po wypraniu jej w pralce. Możemy temu zapobiec, dodając do pralki piłki tenisowe, piłki do masażu ręcznego lub specjalną piłkę do rozbijania.

Jaki jest najlepszy sposób prania kołder?

Jakiego detergentu używać do prania kołder? to najważniejsza rzecz, o której należy pamiętać podczas prania wełny. Aby odpowiednio ją pielęgnować i poprawić jej właściwości, należy używać detergentu na bazie lanoliny.
Do prania kołder syntetycznych i puchowych wybieraj łagodne detergenty. Płyny są lepsze niż proszki. Możesz również zapoznać się z detergentami do prania.

Pranie chemiczne - pierz kołdrę przez profesjonalistów.

Nawet jeśli nie mamy dużej pralki, możemy wykonać sezonowe pranie. Większość pralni chemicznych oferuje taką usługę, a stawki wahają się od 30 zł do 80 zł za sztukę. Najtańszą opcją jest pranie kołder syntetycznych, natomiast najdroższą pranie podwójnych kołder wełnianych.

Przeczytaj nasze wskazówki, jak czyścić kurtki i swetry po sezonie lub gdy się zabrudzą. Jeśli zastanawiasz się nad zmianą kołdry, przeczytaj nasz poradnik na temat tego, jaką kołdrę wybrać.