Kosmetyki ekologiczne: sposób na piękno i zdrowie

Trend, który staje się coraz popularniejszy wśród świadomych konsumentów to stosowanie naturalnej pielęgnacji twarzy oraz włosów. Trzeba jednak pamiętać, że na rynku dostępne są nie tylko prawdziwe kosmetyki ekologiczne. Nie brakuje tych, które takie są wyłącznie z nazwy. Podpowiadamy czym charakteryzują się kosmetyko ekologiczne oraz dlaczego pielęgnacja w zgodzie z naturą jest warta uwagi.

Prosty skład Tym, co charakteryzuje ekologiczne kosmetyki jest przede wszystkim prosty skład. Oznacza to, że w takich kosmetykach nie ma składników niepotrzebnych. Krótki skład jest wystarczający do tego, aby kosmetyk działał tak, jak powinien. W kosmetykach ekologicznych najczęściej znaleźć można różnego rodzaju olejki eteryczne, glinki, ekstrakty roślinne. Warto przy tym dodać, że nasza skóra zdecydowanie lepiej radzi sobie z tolerowaniem ekologicznych kremów do twarzy niż tych, w których nie brakuje chemicznych dodatków. W kosmetykach ekologicznych nie ma też sztucznych substancji zapachowych, parafiny i barwników syntetycznych, a także substancji przyczyniających się do tego, że skóra staje się bardziej wrażliwa. Na próżno szukać w ich składzie także silikonów, które pokrywają naszą skórę trudną do usunięcia powłoką utrudniającą wchłanianie substancji odżywczych.

Zmniejszone ryzyko reakcji alergicznych

Stosowanie kosmetyków ekologicznych to zdecydowanie mniejsze ryzyko alergii. Nie oznacza to jednak, że jest ono zerowe. Dzieje się tak dlatego, że wiele substancji naturalnie występujących w środowisku może skutkować powstawaniem alergii. Zalicza się do nich między innymi olejki eteryczne, które wprawdzie są w pełni naturalne, ale u niektórych wywołują alergie. Trzeba jednak pamiętać, że ilość substancji chemicznych negatywnie wpływających na skórę jest w przypadku kosmetyków ekologicznych znacznie mniejsza. Ich stosowanie to więc mniejsze ryzyko takich problemów skórnych, jak trądzik czy wysypka. Kosmetyki ekologiczne nie zawierają również konserwantów i takich dużych ilości substancji zapachowych. W efekcie rzadziej wywołują podrażnienie skóry, a ich stosowanie to pojawiające się u mniejszej ilości osób pieczenie. Sięgając po kosmetyki ekologiczne, zyskuje się sposób na pielęgnację skóry bez niepotrzebnych podrażnień. Warto jednak podkreślić, że osoby o szczególnie wrażliwej skórze powinny ostrożnie wprowadzać nowe kosmetyki, nawet jeśli są to produkty ekologiczne.

Troska o środowisko

Kosmetyki ekologiczne powstają z roślin pochodzących z certyfikowanych upraw. Produkuje się je tak, aby w możliwie jak najmniejszym stopniu ingerować w środowisko naturalne. Wszystkie uprawy, z których pozyskuje się rośliny do produkcji kosmetyków ekologicznych są uważnie nadzorowane. Muszą spełniać szereg restrykcyjnych norm. Co ważne, podczas produkcji takich kosmetyków nie stosuje się żadnych szkodliwych substancji po to, aby pozbyć się ewentualnych szkodników. Jeśli stosowane są nawozy, to wyłącznie naturalne. Co ważne, takie kosmetyki na ogół zamknięte są w opakowaniach ulegających biodegradacji, a do ich produkcji wykorzystuje się materiały pochodzące z recyklingu.

Przyjazne dla zwierząt

Kosmetyki ekologiczne nie są testowane na zwierzętach i to właśnie to jest często powodem jest stosowania przez wiele osób. Powstawanie takich kosmetyków w żaden sposób nie przyczynia się do cierpienia naszych braci mniejszych. Stosowane do ich produkcji składniki powstają w sposób etyczny, z pełnym poszanowaniem prac zwierząt. Do tego odznaczają się naprawdę wysoką jakością, często przewyższając popularne kosmetyki drogeryjne.