Jak usunąć kamień z czajnika?

Już po kilku tygodniach w czajniku pojawiają się osady kamienia. Jest to powszechny problem, który można łatwo naprawić. Jak usunąć kamień w czajniku i czym to zrobić?

Spis treści

 • Co powoduje osadzanie się kamienia w czajniku?
 • Jak usunąć kamień z czajnika?
  • Ocet
  • Coca cola
  • Obierki ziemniaczane
  • Cytryna
 • Preparaty chemiczne do zwalczania kamienia w czajniku
 • Jak zapobiegać tworzeniu się kamienia w czajniku?
  • Dbając o czajnik, można zaoszczędzić pieniądze

Co powoduje osadzanie się kamienia w czajniku?

Twarda woda jest głównym winowajcą osadzania się kamienia na dnie. Osad może nie tylko zrujnować estetykę czajnika, ale także wpłynąć na jakość herbaty i kawy. Nie musisz wyrzucać czajnika, jeśli ma kamień. Osad można łatwo usunąć.

Jak usunąć kamień z czajnika?

Ocet

Napełnij czajnik równymi częściami octu i wody. Następnie włącz czajnik do normalnego wrzenia. Po zagotowaniu na powierzchni wody pojawią się płatki kamienia. Wypłucz dokładnie czajnik i przetrzyj go wilgotną szmatką. Napełnij czajnik wodą, a następnie zagotuj ją, aby usunąć zapach octu. Powtórz tę czynność trzy do czterech razy, aby przywrócić normalny stan czajnika.

Coca cola

Coca-cola, popularny napój , skutecznie rozprawi się z niewielkim os adem pojawiającym się na dnie czajnika. Wlej szklankę napoju do czajnika. Dodaj trochę wody, a następnie wszystko zagotuj. Aby uzyskać jeszcze lepsze rezultaty, wsyp do czajnika łyżeczkę proszku do pieczenia.

Obierki z ziemniaków

Należy napełnić czajnik obierkami z ziemniaków, zalać wodą i zagotować. Następnie zmienić wodę i pozostawić obierki w garnku. Ponownie zagotować.

Cytryna

Jeśli kamień na czajniku nie wydaje się zbyt uporczywy, można go usunąć za pomocą cytryny. Wlej cytrynę do czajnika, a następnie dodaj wodę. Następnie zagotuj wodę dwa razy i pozwól jej ostygnąć. Po zakończeniu tej procedury wylej wodę z czajnika. Dno czajnika należy wyczyścić zwilżoną szmatką i niewielką ilością sody.

Preparaty chemiczne do usuwania kamienia z czajnika.

Jeśli wypróbowałeś już wszystkie domowe sposoby i nie są one w stanie usunąć kamienia, ponieważ utworzył się już spory osad, to czas sięgnąć po środki chemiczne. W sklepach można kupić specjalne środki, które usuną kamień z dna. Ważne jest, aby wybrać produkt, który może być stosowany na przedmiotach mających kontakt z żywnością. Niewłaściwy środek może być szkodliwy dla zdrowia. odkamieniacze do czajników kosztują zazwyczaj od 5 do 15 złotych.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia w czajniku?

Nie zostawiaj wody w czajniku, gdy go nie używasz. Wylewaj wodę z czajnika po jej zagotowaniu. Używając filtrów do wody, można również przedłużyć żywotność czajnika.

Powinieneś również czyścić go co najmniej raz w miesiącu cytryną lub octem. Zapewni to, że do usunięcia będzie tylko niewielka ilość.

Możesz zaoszczędzić pieniądze, dbając o swój czajnik.

Zabrudzony czajnik wymaga więcej energii do podgrzania wody niż czysty i zadbany. Dbając o czajnik, można obniżyć rachunki za prąd.

Pamiętaj, aby gotować tylko tyle wody, ile potrzebujesz. Gotowanie zbyt dużej ilości wody to strata czasu i energii.