Czym jest dobry odkurzacz?

Odkurzanie w domu nie jest obowiązkiem, który ktokolwiek lubi. Jeśli wybierzesz odkurzacz, który ma wiele funkcji i udogodnień ułatwiających sprzątanie, może nie będzie to przyjemne zadanie, ale czas spędzony na sprzątaniu zostanie skrócony. Na rynku dostępne są odkurzacze pionowe, wodne i tradycyjne odkurzacze workowe. Jak wybrać dobry odkurzacz? Należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

  • Odkurzacz tradycyjny czy bezprzewodowy?
  • Odkurzacze bezworkowe vs odkurzacze z workami - co wybrać?
  • Jaki odkurzacz kupić? Filtr HEPA to świetne rozwiązanie
  • Odkurzacze z przydatnymi funkcjami
  • Czy moc odkurzacza ma znaczenie?

Spis treści

Jaki odkurzacz kupić? Przydatny filtr HEPAFunkcje odkurzaczyMoc odkurzacza - czy ma znaczenie?

Odkurzacz tradycyjny czy bezprzewodowy?

Do niedawna wszystkie modele odkurzaczy były przewodowe. Utrudniało to sprzątanie. W przypadku dużych przestrzeni lub domów wielopiętrowych nie ma możliwości odkurzenia wnętrza domu bez konieczności przepinania przewodu. W przypadku małych mieszkań najlepszym rozwiązaniem jest odkurzacz przewodowy. Jednak w przypadku większych przestrzeni idealny będzie odkurzacz bez przewodu. Lista zalet odkurzaczy bezprzewodowych nie kończy się na braku przewodów.

Większość odkurzaczy bezprzewodowych to modele pionowe z dużymi akumulatorami zamiast kabla. Pojedyncze ładowanie może trwać kilkadziesiąt, a nawet ponad godzinę, co jest wystarczającym czasem na odkurzenie dużego domu lub mieszkania. Odkurzacze bezprzewodowe mają idealny kształt, dzięki czemu można nimi łatwo manewrować nawet w trudno dostępnych miejscach. Pozostawione na miejscu nie przewrócą się i nie obiją mebli. Warto zastanowić się nad wysokiej jakości odkurzaczem bezprzewodowym, jeśli nie mamy pewności, który model kupić - przewodowy czy bezprzewodowy.

Który odkurzacz wybrać?

Obecność lub brak worka do odkurzacza jest ważnym kryterium wyboru dla osób planujących zakup nowego odkurzacza. Do niedawna na rynku dostępne były wyłącznie odkurzacze workowe. Obecnie dostępna jest szeroka gama modeli bezworkowych, znanych również jako modele cyklonowe. Dobry odkurzacz bezworkowy zbiera zanieczyszczenia w specjalnej komorze, która porusza się ruchem spiralnym.

Zaletą odkurzacza bezworkowego jest stała moc ssania bez względu na stopień zapełnienia worka. Gdy worek jest pełny, moc ssania odkurzaczy workowych spada. Wadą jest konieczność regularnego opróżniania pojemnika, co może stanowić problem dla alergików lub osób z problemami układu oddechowego.

Jaki odkurzacz kupić? Filtr HEPA to dobra inwestycja.

Nowoczesne odkurzacze coraz częściej wyposażone są w filtry HEPA. Gwarantuje to, że odkurzacz nie tylko usunie kurz, ale także bakterie, wirusy i zarodniki grzybów. Może też wychwytywać roztocza czy pyłki. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne dla alergików oraz w domach, w których mieszkają małe dzieci. Warto szukać odkurzaczy, które posiadają filtr HEPA, dzięki czemu zapewnią zarówno widoczną czystość, jak i świeże powietrze.

Odkurzacze z przydatnymi funkcjami

Producenci odkurzaczy stale wypuszczają na rynek bardziej zaawansowane modele z ulepszoną technologią. Modele te zostały zaprojektowane z myślą o szybkim i skutecznym sprzątaniu, a także zawierają szereg przyjaznych dla użytkownika funkcji. Wśród nich na uwagę zasługują długie, elastyczne uchwyty, które umożliwiają łatwe dotarcie do trudnych powierzchni i małych przestrzeni. Świetnym rozwiązaniem są odkurzacze ze szczotkami podświetlanymi diodami LED. Oświetlają one obszar bezpośrednio przed szczotką. To opcja idealna do sprzątania wnętrz o słabym oświetleniu.

Ważne jest, aby przed dokonaniem zakupu sprawdzić szczotki dołączone do zestawu odkurzacza. Odkurzacz, którym jesteś zainteresowany, może nie być wyposażony we wszystkie niezbędne szczotki lub jego główna szczotka może nie działać dobrze na niektórych powierzchniach. Turboszczotki i elektroszczotki, a także inne końcówki do odkurzania dostępne są osobno. Jeśli wszystkie inne parametry naszego urządzenia są zadowalające, to brak dobrej szczotki do odkurzania nie powinien skłaniać nas do poszukiwania innego modelu. Odpowiednio dobrana szczotka odkurzy podłogę i dywany, a także podniesie ich włosie. Właśnie z tego powodu jest to tak ważny element.

Ciekawą opcją jest odkurzacz wodny. Jest on idealny dla czworonogów, ponieważ posiada doskonałą funkcję aqua, która zbiera wszystkie włosy.

Czy moc odkurzacza ma znaczenie?

Moc odkurzacza jest bardzo ważnym czynnikiem. Im większa moc odkurzacza, tym lepiej będzie on zasysał. Jest to ważne, zwłaszcza jeśli podłogi, które należy wyczyścić, są pokryte głównie dywanami lub dywanami z długim włosiem.

Najlepszy odkurzacz to taki, który spełnia wszystkie potrzeby użytkownika i czyszczonego obszaru. Odkurzacz o pionowej konstrukcji jest idealny do czyszczenia powierzchni i trudno dostępnych miejsc. Odkurzacze piorące są doskonałym dodatkiem do sprzętu sprzątającego. Ważny jest jednak ich rozmiar.