Sprzątanie łazienki - jak sprzątać łazienkę aby dłużej cieszyć się czystością?

Łazienka to miejsce, które wymaga regularnego i skutecznego sprzątania, ponieważ ma bezpośredni kontakt z wodą, wilgocią i chemikaliami. Systematyczne sprzątanie łazienki jest ważne, aby uniknąć konieczności usuwania nagromadzonych zanieczyszczeń i brudu. Oprócz tego regularna konserwacja zapobiegnie gromadzeniu się szkodliwych pleśni i drobnoustrojów.

Pięć minut sprzątania każdego dnia

Skutecznym sposobem na utrzymanie czystości i porządku w łazience jest nauczenie się spędzania 5 minut dziennie na sprzątaniu po kąpieli. Płukanie wanny i kabiny prysznicowej po kąpieli, a także wycieranie umywalki, pozwoli nie tylko spędzać mniej czasu na czyszczeniu łazienki, ale także pozwala używać mniejszej ilości agresywnych środków chemicznych podczas ogólnego sprzątania łazienki.

Spadek poziomu wilgoci

Po kąpieli lub prysznicu nie spiesz się z zamknięciem zasłony - pozwól jej wyschnąć. Jeśli trzymasz prysznic cały czas zamknięty, istnieje ryzyko pojawienia się pleśni i gromadzenia się brudu. Po kąpieli ważne jest, aby wytrzeć powierzchnie zachlapane wodą. Wystarczy użyć specjalnego środka do mycia okien z gumową końcówką. Te proste zabiegi, w połączeniu z regularnym wietrzeniem łazienki, pomogą zmniejszyć poziom wilgoci, a co za tym idzie, zmniejszyć ryzyko powstawania pleśni i nieprzyjemnych zapachów.

Właściwa pielęgnacja łazienki

Żeliwo i stal mają powłokę emaliowaną, więc do ich pielęgnacji stosuje się te same metody. Nie usuwaj zabrudzeń z ich powierzchni piaskiem, papierem ściernym lub ostrymi przedmiotami. Nie używaj również domowych środków czyszczących zawierających kwasy i zasady, aby nie zniszczyć warstwy emalii. Do czyszczenia wanien akrylowych nie należy używać materiałów zawierających alkohol, żwirek ścierny lub inne rozpuszczalniki. Najlepiej przetrzeć powierzchnię miękką gąbką i mydłem w płynie, a plamy, szczególnie z rdzawej wody, wycierać ciepłym octem lub sokiem z cytryny. Pamiętaj, że powierzchnie akrylowe są podatne na zarysowania. Dlatego nie zaleca się w nich mycia zwierząt, a pod umywalką należy umieścić gumową matę. Aby chronić otwór odpływowy w łazience przed zatkaniem, zastosuj specjalny korek filtra z otworami, który można łatwo wyczyścić po zatkaniu. Taka zatyczka filtra pomoże chronić rury kanalizacyjne przed zatorami - włosami, złogami tłuszczu.

 Serwisowanie

Baterie prysznicowe w łazience muszą być sprawne, szczelnie zakręcone, aby uniknąć wyciekania i kapania wody - głównych przyczyn pojawiania się rdzawych smug i plam. Umywalki są zazwyczaj wykonane z fajansu lub ceramiki, dlatego uniwersalne środki czyszczące nadają się do ogólnego czyszczenia umywalki. Niewielką ilość środka czyszczącego nanieść na powierzchnię zlewu, pozostaw na kilka minut, a następnie przetrzyj miękką gąbką i spłucz wodą. Nie zaleca się używania produktów ściernych, aby uniknąć zarysowań.

Czyszczenie fug między płytkami

Z biegiem czasu spoiny między płytkami ulegają zabrudzeniu z powodu osadów wapiennych, dużej wilgotności, pleśni i pozostałości detergentów. Spoiny płytek można czyścić za pomocą - sody, octu, pasty do zębów, amoniaku lub drobnej soli kuchennej za pomocą szczoteczki do zębów. Mydła nigdy nie należy używać do czyszczenia, ponieważ sprzyja rozprzestrzenianiu się zarodników pleśni. Jeśli płytka wyblakła i zacznie pokrywać się mydlaną powłoką, to za pomocą gąbki o szorstkiej powierzchni zanurzonej w soku z cytryny możesz łatwo usunąć cały brud, a pocierając płytkę miękką szmatką, przywrócisz pierwotny połysk płytki. Wilgotna gąbka i miękka flanelowa ściereczka usuwają kurz i inne zabrudzenia, które osadzają się na meblach łazienkowych, półkach, elementach dekoracyjnych, grzejnikach.