Jak zachęcić dziecko do sprzątania?

Rodzice często narzekają na bałagan w sypialni swojego dziecka. Zabawki i ubrania są porozrzucane pod łóżkiem. Jak mogę nauczyć moje dziecko porządku?

Ważne jest, aby wpajać dzieciom nawyk sprzątania od najmłodszych lat. Nawet dziecko w wieku dwóch lat może sprzątać. Nie będzie to prawdziwe sprzątanie, ale raczej podstawowe czynności, takie jak zbieranie zabawek lub wrzucanie klocków do pojemnika. Ważne jest, aby zaszczepić w dziecku dobre nawyki. Dzięki temu, gdy będzie starsze, nie będzie miało żadnych problemów. Zrozumie, że sprzątanie jest ważne.

Spis treści

  • Lista obowiązków
    • Zabawa w naśladowanie dorosłych
    • Wyjaśniaj, nie krzycz
    • Spójność jest kluczowa
    • Kolorowe pudełka do sypialni dziecka

Lista obowiązków

Ważne jest, aby cała rodzina zaangażowała się w nauczanie dziecka sprzątania. Możesz skutecznie rozdzielić pracę, tworząc listę codziennych obowiązków. Ważne jest, aby dokładnie określić, co jest wymagane i dostosować obowiązki do wieku dziecka.

Trzylatek powinien na przykład sprzątać zabawki i zbierać talerze ze stołu po posiłku. Siedmioletnie dziecko powinno schować ubrania do szafy i nakryć do stołu, a także nakarmić zwierzęta, jeśli są w domu. Dziesięcioletnie dziecko powinno opróżnić śmieci, posprzątać swój pokój i umyć lub włożyć naczynia do zmywarki. Starsze dzieci mogą również myć okna i podłogę.

Zabawa w naśladowanie dorosłych

Pragnienie dziecka do naśladowania dorosłych jest silne w wieku 2-3 lat. To świetna okazja, by nauczyć go utrzymywania porządku w swoim pokoju. Kiedy pokażemy maluchowi, jak sami sprzątamy, zrobi to samo. Przykład jest dawany przez lidera. Jeśli maluch widzi, że jego mama nie sprząta, kto powinien go tego nauczyć?

Wyjaśnij, nie krzycz

Krzykiem nie nakłonisz dziecka do sprzątania. Powinieneś spokojnie powiedzieć dziecku, że nadszedł czas na sprzątanie. Sprzątanie może stać się zabawą. Dziecko będzie bardziej zmotywowane do sprzątania swojego pokoju, jeśli będzie mu się to kojarzyło z zabawą. Dobrym pomysłem jest, aby po wykonaniu zadania pochwalić dziecko za jego pracę i powiedzieć mu, że jesteśmy z niego dumni. Będzie to miało lepszy skutek niż karanie dziecka za bałagan w pokoju.

Konsekwencja jest kluczowa

Są chwile, kiedy dziecko będzie się buntować i krzyczeć, że nie będzie sprzątać. Należy pozostać konsekwentnym i nie poddawać się. Musisz wyjaśnić dziecku, dlaczego sprzątanie jego pokoju jest ważne. Jest to szczególnie ważne, gdy rodzic prosi malucha o posprzątanie swojego pokoju. Jeśli odpuścimy tylko raz, dziecko może wyczuć, że jest sposób na przekonanie rodzica: bunt. Jeśli natomiast będziemy konsekwentni, nauczymy dziecko sprzątać. Naturalnym odruchem jest pochwalenie go za ciężką pracę.

Kolorowe pudełka do sypialni dziecka

Zabawki można przechowywać w kolorowych pudełkach. Pudełka te mogą być wykonane z kartonu lub plastiku w różnych kolorach. Można również wybrać specjalne kosze na zabawki. Kosze na zabawki są dostępne w wersji siatkowej. Dzięki temu można zobaczyć, co jest w środku. Wybierając pojemnik lub kosz na zabawki, wybierz taki, który jest mały i lekki. Dzięki temu dziecko nie będzie miało problemów z jego przenoszeniem. Warto wybrać pojemnik na zabawki z pokrywą, który ma prostą pokrywę. Na pojemniku nadal można umieszczać różne rzeczy.