Jak korzystać ze zmywarki? Prawdopodobnie popełniasz te 4 błędy

Zmywarka jest niezbędnym urządzeniem kuchennym, z którego korzysta prawie każdy. Zmywarka oszczędza czas domowników, ograniczając konieczność zmywania naczyń. Zastanawiasz się, czy powinieneś opłukać naczynia przed włożeniem ich do zmywarki? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule o tym, jak korzystać ze zmywarki. Dzięki temu będzie ona służyć przez długi czas.

Z tego artykułu dowiesz się

 • Jak korzystać ze zmywarki?
 • Czy płuczesz naczynia przed włożeniem ich do zmywarki?
 • Jak układać naczynia w zmywarce?
 • Używanie niewłaściwego detergentu
 • Mycie delikatnych i ostrych przedmiotów w zmywarce do naczyń

Spis treści

 • Jak używać zmywarki do naczyń?
  • Czy muszę płukać naczynia przed włożeniem ich do zmywarki?
  • Jak układać naczynia w zmywarce?
  • Używanie niewłaściwego detergentu
  • Mycie delikatnych i ostrych przedmiotów w zmywarce.

Jak używać zmywarki do naczyń?

Aby przedłużyć żywotność zmywarki, należy ją odpowiednio traktować, tak jak każde inne urządzenie w domu. Przed użyciem zmywarki należy przeczytać instrukcję. Zmywarki mają określone programy do zmywania określonych naczyń, takie jak program ekonomiczny, który pozwala oszczędzać wodę i energię elektryczną. Przestrzegaj tych zasad, aby mieć pewność, że zmywarka jest w stanie dokładnie zmywać naczynia i działać przez długi czas.

Czy płuczesz naczynia przed włożeniem ich do zmywarki?

Nie płucz naczyń w zlewie przed włożeniem ich do zmywarki. Po co używać wody zarówno w zlewie, jak i w zmywarce? Ponieważ naczynia będą czyste, detergent nie będzie miał gdzie działać. Enzymy detergentu będą krążyć w zmywarce, jeśli naczynia są czyste. Nie jest to zbyt opłacalny sposób zmywania naczyń. Z czasem może to spowodować uszkodzenie naczyń. Przed włożeniem naczyń do zmywarki należy wyjąć tylko większe kawałki jedzenia. Po włączeniu zmywarka przechodzi przez proces mycia wstępnego, który usuwa cały brud z naczyń. Brudna woda jest następnie zastępowana świeżą, dzięki czemu urządzenie może kontynuować mycie naczyń.

Jak układać naczynia w zmywarce?

Instrukcja powinna zawierać informacje o tym, jak układać naczynia w zmywarce i, co najważniejsze, jakie naczynia można w niej myć. Górna "szuflada" w większości przypadków zarezerwowana jest dla kubków, filiżanek i innych lżejszych naczyń. Sztućce można umieścić w płaskiej szufladzie na górze lub w specjalnym koszyku, aby uniknąć blokowania spryskiwaczy. Umieszczanie brudnych talerzy lub cięższych, bardziej zabrudzonych naczyń na dnie zmywarki to dobry pomysł. Przypalone naczynia warto namoczyć przed włożeniem do zmywarki. Jeśli posiadasz zmywarkę, używaj programu przeznaczonego do trudnych zabrudzeń.

Używanie niewłaściwego detergentu

Detergenty w proszku działają lepiej w zmywarkach niż detergenty w płynie. Detergenty w płynie mogą osadzać się w rurach i powodować zatykanie. Najlepiej jest używać wysokiej jakości detergentów dostosowanych do modelu zmywarki. Ważne jest, aby używać detergentów przyjaznych dla środowiska, które nie zawierają chloru i środków przeciwdrobnoustrojowych. Można je znaleźć w prawie każdym sklepie. Unikaj typowych detergentów chemicznych.

Nie ma innego detergentu domowej roboty, którego można używać do mycia naczyń w zmywarce. Domowe środki nie tylko nie umyją i nie zdezynfekują naczyń tak dokładnie, ale w zależności od użytych składników mogą również pozostawić plamy, uszkodzić zmywarkę i naczynia lub unieważnić gwarancję na sprzęt. Najlepiej jest unikać eksperymentowania. Nieodpowiedni sprzęt może również powodować niepotrzebne problemy. Jaką zmywarkę kupić? Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł.

Mycie delikatnych i ostrych przedmiotów w zmywarce

Mycie noży i pił w zmywarce z czasem spowoduje ich stępienie. Istnieje wiele przedmiotów, których nie należy myć w zmywarce. Najczęściej są to delikatna porcelana lub kryształ, ręcznie malowane naczynia lub szkło. Jeśli nie chcesz niczego uszkodzić, unikaj mycia w zmywarce czegokolwiek starego, drogiego lub cennego. Plastik, drewno, cynk i żelazo są również uszkadzane przez wysokie temperatury. Wszystkie te przedmioty muszą być myte ręcznie lub nie należy kupować naczyń wykonanych z takich materiałów.

Jak widać, prawidłowe korzystanie ze zmywarki nie jest trudne. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na kilka szczegółów, aby zmywarka była jeszcze bardziej użyteczna i skuteczna.