Jak czyścić nagrobki i czym?

Wspominamy naszych bliskich, którzy zmarli w październiku i listopadzie. Zbieramy się również, aby oczyścić groby z kurzu, gnijących liści i wypalonych zniczy. Nie wszystkie nagrobki są wykonane z tego samego materiału.

Spis treści

  • Czyszczenie granitowego nagrobka
  • Nagrobki lastrykowe
  • Nagrobek marmurowy
  • Czyszczenie piaskowca
  • Betonowe nagrobki

Czyszczenie nagrobków wykonanych z granitu

Granit jest najczęściej wybieranym materiałem na nagrobki ze względu na swoją wytrzymałość. Jest również odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wadą jest to, że traci swój urok pod wpływem różnych warunków atmosferycznych, zwłaszcza deszczu.

Nagrobki granitowe można czyścić raz lub dwa razy na kwartał, aby przed dniem Wszystkich Świętych wyglądały schludnie i były łatwe w utrzymaniu. Najlepszym rozwiązaniem jest woda z octem. Jeśli to możliwe, ciepła woda byłaby idealna. Nie potrzebujemy również specjalnych ściereczek. Do usunięcia wosku wystarczy miękka ściereczka lub gąbka. Należy używać jej ostrożnie, aby nie porysować powierzchni.

Jeśli zamierzamy użyć środka chemicznego, który jest specjalnie zaprojektowany do czyszczenia nagrobków, musimy najpierw przetestować go na małym kawałku granitu. Należy odczekać kilka minut i sprawdzić, czy na powierzchni nie pojawiły się żadne ślady. W tym miejscu przydaje się środek do usuwania mchu i alg.

Ważne jest, aby pamiętać, że nie powinniśmy używać smarów ani past na granicie. Środki te uniemożliwią granitowi oddychanie. Ponadto na granicie pokrytym klejem gromadzi się brud.

Nagrobki lastrykowe

Lastryko jest najpopularniejszym materiałem używanym do produkcji nagrobków. Nie jest tak drogie jak granit, ale wciąż trwałe. Nie jest to kamień, więc jest odporne na mycie lub szorowanie. Można użyć amoniaku, denaturatu, sody oczyszczonej lub octu. Można też kupić środki w sklepie. Należy jednak najpierw przetestować je w taki sam sposób, jak w przypadku nagrobków granitowych. Do usuwania mchu lub innych podobnych rzeczy nadaje się szczotka druciana lub szczotka z twardym włosiem.

Lastryko jest porowate, więc musi być chronione przed wodą. Jeśli woda dostanie się do środka podczas ujemnych temperatur, może spowodować pękanie materiału. Produkt na bazie silikonu lub wosk dobrze sprawdzi się do ochrony nagrobka lastryko.

Nagrobek z marmuru

Najtrudniejszym rodzajem kamienia do wykorzystania na nagrobek jest marmur. Wygląda imponująco, ale nie jest tak doskonały, jak mogłoby się wydawać.

Aby go wyczyścić, należy najpierw zmieść liście. Następnie użyj wody i miękkiej gąbki lub szmatki, aby usunąć kurz. W przypadku zabrudzeń, które są nieco trudniejsze, zalecam użycie szczoteczki do zębów. Marmur łatwo ulega zarysowaniom, więc musimy być ostrożni. Jeśli zamierzamy używać środków zakupionych w sklepie, używajmy tylko tych, które są przeznaczone do marmuru.

Jeśli zauważymy jakiekolwiek uszkodzenia marmuru, to najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Nie konsultując się ze specjalistą możemy tylko pogorszyć stan nagrobka.

Aby zapobiec matowieniu marmuru, należy użyć pasty nabłyszczającej lub innego środka do konserwacji marmuru.

Czyszczenie piaskowca

Piaskowiec jest rzadko stosowany w Polsce ze względu na swoją kruchość. Powinien być traktowany w taki sam sposób jak marmur.

Do usuwania cięższych zabrudzeń można użyć mieszanki wody i mydła malarskiego. Można również użyć płynu do mycia naczyń, ale najpierw należy wykonać opisany wcześniej test.

Niektóre cięższe zabrudzenia można usunąć z piaskowca za pomocą szczotki o miękkim włosiu lub miękkiego drewna. Aby utrzymać piaskowiec w czystości, warto użyć środka do konserwacji piaskowca. Należy postępować zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.

Betonowy nagrobek

Beton to najtańszy rodzaj nagrobka. Najłatwiej wyczyścić go za pomocą myjki ciśnieniowej. Nie każdy posiada myjkę ciśnieniową. Istnieją alternatywne sposoby czyszczenia nagrobka.

Beton jest jednym z najłatwiejszych materiałów do czyszczenia. Można użyć płynu do mycia naczyń, płynu uniwersalnego i innych łagodniejszych środków czyszczących.

Do łatania wszelkich dziur, które mogą się pojawić, można użyć szybko twardniejącego muru. Instrukcje są wyraźnie wydrukowane na opakowaniu.

Istnieją również specjalnie zaprojektowane narzędzia do impregnacji betonu. Robimy to, aby nagrobki były bardziej odporne na działanie czynników klimatycznych.

Każdy nagrobek wymaga szczególnej uwagi, ale w Dniu Wszystkich Świętych nie zapominajmy o tych, których nie ma już wśród nas.