Jak zorganizować szybkie sprzątanie?

Nie lubisz sprzątać? Uważasz, że jest to czasochłonne? A może robisz to szybko, bo... masz niespodziewanych gości? Mamy kilka patentów na szybkie sprzątanie. Jak je zorganizować? Sprzątanie nie jest tak trudne, jak się wydaje. Nie trwa w nieskończoność. Wymaga jednak dyscypliny i nawyków.

Spis treści

 • Szybkie czyszczenie
  • Pościel łóżko i przymocuj poduszki do kanapy.
  • Szybkie czyszczenie ubrań
  • Ekspresowe wycieranie kurzu
  • Przywracanie przedmiotów do ich pierwotnego położenia
 • Jak zorganizować szybkie czyszczenie
  • Naucz się wyrzucać i dokonywać wyborów
  • Zaplanuj swoje sprzątanie

Szybkie czyszczenie

Czy kiedykolwiek zostałeś zaskoczony przez gości. Wracasz do domu z pracy i widzisz bałagan. Chcesz trochę "posprzątać"? Wystarczy wykonać kilka prostych kroków i poświęcić kilka chwil, aby było czyściej. Małe kroki mogą stworzyć iluzję czystszego pokoju.

Pościel łóżko i popraw poduszki na kanapie

Niesprzątnięte prześcieradła na łóżku lub niedbale zwinięty koc, a także rozrzucone poduszki na kanapie są oznaką nieporządku. Pościelenie łóżka i poprawienie poduszek na kanapie zajmuje dużo czasu, ale sprawia wrażenie, że pokój jest w porządku. Pościelone łóżko sprawi, że będziemy chcieli się położyć, a ładnie wyglądająca kanapa sprawi, że nasi goście poczują się komfortowo. Jeśli w ten sposób "ogarniemy" łóżko i salon, przyjemniej będzie kupić nową pościel, ładne poduszki, koce i narzuty. Wygląda dobrze.

Szybkie czyszczenie ubrań

Brudne ubrania porozrzucane na podłodze i piętrzące się na krzesłach należy jak najszybciej wrzucić do kosza na pranie lub od razu do pralki. To nie tylko przykry widok dla nas, ale także dla naszych gości. Czyste ubrania przechowuj od razu w szafie. Nawet jeśli nie chcesz prasować swoich ubrań, lepiej unikać trzymania ich na wierzchu. Jest to nieestetyczne, a ubrania pozostawione na suszarce przez tydzień zakurzą się i wchłoną zapachy z domu. Prasowanie kosza z praniem można zaplanować lub prasować tylko te rzeczy, które chcemy założyć.

Nikt nie lubi potykać się o stertę butów w przedpokoju. Czyścimy i polerujemy nasze buty, ale także chowamy je we właściwym miejscu. Szafki na buty i kartonowe pudełka są do tego idealne. Na wierzchu połóżmy dwie lub trzy pary butów, które nosimy na co dzień. Wygląda to schludnie i zajmuje niewiele miejsca.

Ekspresowe wycieranie kurzu

W naszym poprzednim artykule pisaliśmy o szkodliwym wpływie kurzu. Nie tylko ze względów estetycznych, ale także w celu ochrony naszego zdrowia, powinniśmy regularnie wycierać kurz. Wycieranie kurzu nie zajmuje wiele czasu. Jeśli nie chcesz używać specjalnych środków czyszczących lub ściereczek, po prostu włóż skarpetkę do ręki. Przetrzyj zakurzoną powierzchnię. Przetrzyj ekran laptopa, stół i inne widoczne miejsca. Dokładne odkurzanie można zaplanować na konkretny dzień tygodnia.

Podczas zmywania makijażu lub mycia zębów możesz użyć wilgotnego wacika, aby zetrzeć kurz ze zlewu. Możesz również przetrzeć lustro. Kurz nie przyklei się do mokrej powierzchni, a łazienka będzie wyglądać nieco lepiej. Możesz to zrobić, dopóki nie będziesz mieć czasu na odpowiednie szorowanie.

Przywracanie przedmiotów do ich pierwotnej pozycji

Odkładajmy ładowarki do telefonów i podkładki pod herbatę, a także wiele innych przedmiotów, których używamy na co dzień. Zajmie nam to tylko chwilę, a nie będziemy musieli ich szukać. To samo dotyczy biurka. Brudne naczynia należy od razu usunąć i przetrzeć jego blat. Nie gromadź dokumentów i papieru. Dokonywać regularnej selekcji. To również pomoże nam wejść w nawyk.

Jeśli nie ma czasu na selekcję (gości), to i tak można to zrobić. Postarajmy się przynajmniej odłożyć brudne naczynia, buty i ubrania. Można też odkurzyć pościel i szybko ją wytrzepać. Powieszenie nowego ręcznika w toalecie będzie "wisienką na torcie" ekspresowego "sprzątania".

Jak zorganizować szybkie sprzątanie?

W szybkim sprzątaniu chodzi przede wszystkim o wyrobienie nawyków. Im częściej wykonujemy proste czynności regularnie, tym łatwiej jest zaplanować harmonogram sprzątania. Możemy wykorzystać różne metody, aby zmotywować się do sprzątania.

Naucz się wyrzucać i dokonywać wyborów

Sprzątanie może pomóc nam uporządkować trudne myśli lub zrelaksować się. Nawet jeśli nie używamy tego jako motywacji do sprzątania, nadal możemy nauczyć się selekcjonować nasze rzeczy i wyrzucać niepotrzebne przedmioty. Możemy również odsprzedawać przedmioty, tak jak robimy to z ubraniami. W naszych domach gromadzimy stosy bibelotów, starych kosmetyków i niepotrzebnych dokumentów. Są to rodzaje rzeczy, które powinniśmy wyrzucić, pozbyć się "przydasiów".

Zaplanuj sprzątanie

Możemy zaplanować sprzątanie konkretnego pomieszczenia. Możemy zdecydować się na spędzanie weekendów w schludnie zorganizowanym mieszkaniu, ale dwa dni w tygodniu poświęcić na sprzątanie.

Możemy dać się złapać na myśleniu, że zaoszczędzimy czas, jeśli odłożymy rzeczy na miejsce i posprzątamy po sobie. Możemy prasować nasze ubrania lub układać porozrzucane rzeczy podczas rozmowy telefonicznej. Jest tak wiele możliwości! Najważniejszą rzeczą jest zaplanowanie szybkiego sprzątania, które potrwa dłużej!