Zwierzęta w domu - jak utrzymać czystość?

Zwierzęta są często traktowane jak członkowie rodziny. Niestety, nie potrafią po sobie posprzątać. Właściciele są odpowiedzialni za sprzątanie. Jak robić to prawidłowo?

Spis treści

  • Jak usunąć sierść zwierząt domowych z domu
  • A co potem?
  • Zachowanie zwierząt podczas posiłku
  • Jak utrzymać czystość wokół kota?

Jak usunąć sierść zwierząt z domu

Zwierzęta to nie tylko pozytywna rzecz, którą można mieć w domu. Być może trzeba być wobec nich nieco bardziej ostrożnym. Nie możemy uniknąć problemu, jakim jest wypadanie sierści u kotów i psów. To po prostu fizjologia. Można jednak zmniejszyć widoczne efekty, podejmując systematyczne działania. Zwierzęta należy regularnie i dokładnie wyczesywać. Drobne kłaczki znajdujące się w powietrzu osadzą się na każdej powierzchni. Ważne jest, aby wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.

Do usuwania sierści z dywanów, kanap i innych mebli pokrytych tkaniną wystarczy zwykła szczotka do ubrań. Można również użyć specjalnych rolek, które mają samoprzylepną powłokę. Będą one zbierać brud. Do czyszczenia kanap można również używać gumowych lub lateksowych rękawic. Wystarczy założyć rękawicę, zwilżyć ją wodą, a następnie przejechać dłonią po materiale. Najgorsza sytuacja jest wtedy, gdy włosy dostały się w szczeliny lub zakamarki mebla. W takiej sytuacji możemy użyć odkurzacza ręcznego lub ssawki, aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

Mamy również sposoby na niechciane zwierzęta w domu, takie jak gołębie na balkonie. Dowiedz się, jak możesz sobie z nimi poradzić w łatwy i bezpieczny sposób.

A co później?

Zdarza się, że zwierzaki wracają ze spaceru z ubłoconymi łapami. Zwierzak powinien być od początku uczony pewnych rytuałów. Przy drzwiach wejściowych powinna stać miska z wodą i szmatka do wycierania łap po spacerze. Jeśli zwierzę zostało ubrudzone, najlepiej od razu umyć je w wannie z wodą. Jeśli zmokliśmy na spacerze, możemy przetrzeć sierść ściereczką z mikrofibry, która szybko wchłonie wilgoć.

Zachowanie zwierzęcia podczas posiłku

Zwierzęta są znane z rozlewania wody i jedzenia z miski. Świetnym pomysłem jest zaaranżowanie miejsca do jedzenia tak, aby było łatwe do czyszczenia. Dzięki temu nie będzie żadnych problemów z czystością. Możesz także kupić specjalną podkładkę pod naczynia.

Należy również myć naczynia, z których korzysta zwierzę. W nich rozwija się wiele bakterii. Płyn do naczyń to najlepszy sposób na czyszczenie misek. Powinno się zabierać je do łazienki zamiast do zlewu. To tam przygotowujemy posiłki, więc powinno być mniejsze ryzyko przedostania się patogenów do jedzenia.

Jak dbać o czystość kota?

Kuweta jest niezbędna dla każdego domowego zwierzaka, takiego jak kot. Jeśli kuweta znajduje się w pobliżu łazienki, łatwo będzie usunąć z niej nieczystości. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni żwirek. Piasek przykleja się do kota i roznosi się po całym mieszkaniu. Alternatywą są także żwirki silikonowe i drewniane, które pozwalają zachować czystość i wbrew pozorom nie chłoną moczu gorzej. W to bardziej innowacyjne rozwiązanie warto zainwestować.

Nie jest konieczne posiadanie zwierzaka w domu. Ty i Twój pupil możecie nauczyć się pewnych nawyków. Sprzątanie domu nie będzie obciążeniem i nie będzie nieprzyjemne. Warto o tym pamiętać, a posiadanie zwierzaka może być wielką radością.

Jak dbasz o porządek ze swoimi pupilami?