Jak często należy prać pościel, aby zabić roztocza?

W poprzednich artykułach wyjaśniłem, co oznacza hipoalergiczny, czym są roztocza kurzu i na co należy zwrócić uwagę, jeśli dziecko ma alergię na kurz. Tym razem skupimy się na jednym z najważniejszych obowiązków, które musimy wykonać, jeśli w naszym domu mieszka alergik: praniu pościeli. Jak często należy prać pościel? Dowiedz się, jak zwalczać roztocza na pościeli, czytając nasz artykuł.

Spis treści

 • Dlaczego roztocza są na łóżku?
 • Dlaczego roztocza są niebezpieczne w pościeli?
 • Co zabija roztocza?
 • Dlaczego pranie pościeli może usunąć roztocza?
 • Jakich produktów należy używać i na co zwracać uwagę?
 • Jak często należy prać pościel?
 • Roztocza i pościel - podsumowanie

Roztocza na łóżku: Dlaczego tam są?

Większość roztoczy kurzu domowego żyje w miejscach, w których mogą znaleźć najwięcej pożywienia. złuszczony naskórek ludzkiego ciała. Uwielbiają również ciepło i wilgoć. Nie zdajemy sobie sprawy, że człowiek może stracić do czterech kilogramów naskórka rocznie. Roztocza można znaleźć w pościeli i materacach nawet 2 miliony razy. Doskonale przylegają do łóżka za pomocą swoich szczypiec. Chociaż nie są szkodliwe, ich odchody mogą powodować reakcje alergiczne.

Dlaczego roztocza w pościeli są szkodliwe?

Ataki alergii często rozpoczynają się natychmiast po przebudzeniu. Najczęstsze reakcje na alergeny to:

 • kichanie; zatkany nos; wodnisty katar.
 • swędzenie skóry;
 • duszność;
 • kaszel, ochrypły głos;
 • łzawienie oczu

Zwykle ustępują po wystawieniu na świeże powietrze. Nikt nie chce budzić się każdego ranka w złym stanie z powodu alergenu. Roztocza kurzu lub ich odchody są największym zagrożeniem dla alergików. W Polsce na alergię na kurz cierpi około sześciu milionów osób. Dlatego ważne jest, aby starać się wyeliminować alergen z pościeli tak bardzo, jak to tylko możliwe.

Co zabija roztocza na łóżku?

Roztocza są zabijane na dwa różne sposoby. Pierwszym sposobem jest wystawienie ich na działanie bardzo wysokiej temperatury, około 60 stopni Celsjusza. Można to osiągnąć poprzez pranie pościeli w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Może to mieć negatywny wpływ na jakość tkaniny. Struktura włókien zostaje naruszona przez gorącą wodę. Częste pranie pościeli w wysokich temperaturach może ją uszkodzić.

Ta metoda sprawdza się najlepiej w przypadku małych przedmiotów, takich jak pluszowe zabawki. Ta metoda jest najlepsza w przypadku małych przedmiotów, takich jak pluszowe zabawki. Jedynym miejscem w domu, w którym można znaleźć niską temperaturę, jest zamrażarka. Utrudnia to umieszczenie tam całej pościeli.

Dlaczego pranie pościeli usuwa roztocza?

Jak można usunąć roztocza z łóżka? Najlepszym sposobem na usunięcie roztoczy z pościeli jest wypranie jej w środkach chemicznych. Najlepszą opcją jest proszek do prania. Chociaż większość tych produktów wymaga wody o temperaturze 60 stopni Celsjusza do dezynfekcji, istnieją takie, które można stosować w temperaturze 40 stopni. Dzięki temu pozbędziemy się roztoczy, bakterii i grzybów z naszej pościeli. Zadbamy również o stan naszych tkanin - unikanie parzenia lub gotowania tkanin poprawi jakość struktury włókien pościeli.

Na co zwracać uwagę i jakich środków używać?

Wybrany detergent do prania powinien być hipoalergiczny. Ochrona antyalergiczna chroni wrażliwą skórę przed możliwymi reakcjami. Najważniejszym składnikiem każdego prania pościeli jest proszek, który jest łagodny, ale także skuteczny w walce z roztoczami.

Najlepiej, jeśli hipoalergiczny proszek, którego używamy, ma prosty skład. Nie zaleca się stosowania zeolitów i fosforanów. Mogą one podrażniać wrażliwą skórę, jeśli nie zostaną prawidłowo wypłukane z tkaniny. Składniki te mają również negatywny wpływ na środowisko. Zwróć uwagę na ten czynnik podczas częstego prania pościeli i ubrań.

Jak często należy prać pościel?

Regularne i częste pranie jest niezbędne, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo w łóżku i wyeliminować roztocza. Najlepiej prać poszewki na poduszki co tydzień, a pościel co trzy miesiące. Zużytą pościel pierzemy i suszymy. Następnie przechowujemy ją w pojemnikach z pokrywami. Pościel możemy również wietrzyć.

Roztocza i pościel - podsumowanie

Pranie pościeli może pomóc zmniejszyć objawy alergii na kurz. Roztocza kurzu domowego stanowią największe zagrożenie dla alergików, ale możemy zminimalizować ryzyko tak bardzo, jak to tylko możliwe. Dobry proszek do prania pomoże kontrolować roztocza i zachować jakość pościeli.