Jak prać czarne ubrania, żeby nie straciły koloru? Zobacz nasze wskazówki!

Wszyscy wiedzą o zaletach czarnej odzieży. Pozwala nam wyglądać szczuplej, wygląda szykownie i pomaga wyróżnić się lub ukryć w tłumie. Jednak czarne ubrania, podobnie jak inne ciemne kolory, wyglądają nieestetycznie, gdy tracą nasycenie kolorów. Dzięki tym prostym sztuczkom dowiesz się, jak prawidłowo prać ciemne ubrania, aby jak najdłużej zachowały swój kolor i wyglądały jak najlepiej.

Staraj się rzadziej prać takie rzeczy.

Bez względu na to, jak bardzo starasz się dbać o swoje ubrania, proces prania zawsze wiążę się ze zmywaniem barwnika. Jednak możesz ograniczyć blaknięcie, piorąc jak najmniej ciemnych ubrań i tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Jednak czarną bieliznę i skarpetki należy prać po każdym założeniu. Podczas sortowania ubrań przed praniem staraj się układać ciemne ubrania w jednym stosie. Farba jest zmywana podczas cyklu prania. Jednak jeśli w środku nie ma jaśniejszej odzieży, w którą mógłby wchłonąć się ciemny barwnik, to zostanie ona ponownie wchłonięta przez czarną odzież. Czarny kolor znika z powodu tarcia, które występuje, gdy ubrania ocierają się o siebie w pralce. Odwracając ubrania na lewą stronę, zachowasz ich wygląd dłużej. Gorąca woda szybciej wybawi barwnik z tkaniny, dlatego podczas prania ciemnych ubrań pamiętaj, aby zawsze używać najniższej temperatury wody. Nie susz czarnych ubrań na otwartej przestrzeni w bezpośrednim świetle słonecznym, ponieważ w tym przypadku ubrania wyblakną. Zamiast tego spróbuj użyć suszarki do wnętrz z dala od słońca.

Dodatkowe sztuczki

Jeśli to nie pomoże, proponujemy skorzystać z następujących trików:

• ocet – w trakcie płukania należy dodać 250 ml białego rafinowanego octu bezpośrednio do pralki;

• sól - dodaj 125 ml soli kuchennej do cyklu zmywania, umieść ją w głównym zbiorniku;

• soda oczyszczona - Po napełnieniu pralki czarnymi ubraniami dodaj 125 ml sody oczyszczonej.

Czarne ubrania powinny być prane oddzielnie od wszystkich innych ubrań, ponieważ podczas prania wypłukiwany jest ich barwnik, co prowadzi do zużycia innych ubrań. Niewskazane kombinacje to:

• Czarny i biały;

• Szary, czerwony i czarny;

• Czarny z kolorem;

• Czarny z niebieskim.

Pranie czarno-białych ubrań jest surowo zabronione. Po pierwsze, białe ubrania ulegną zniszczeniu. Po drugie, czarny barwnik, wyprany, opadnie z powrotem na ciemne ubrania, jeśli w pobliżu nie ma innych ubrań. Oddziel najpierw delikatne tkaniny (bielizna, jedwab) od marynarek i dżinsów. Opróżnij kieszenie odzieży. Zawsze wywracaj rzeczy na lewą stronę. W przypadku spodni, koszul i spodni bawełnianych należy ustawić program pranie szybkie, pranie codzienne i bawełna. Delikatną sukienkę, sweterek, len należy prać w trybie delikatnym lub praniu ręcznym. Jeśli nie masz pewności, w jakiej temperaturze należy odpowiednio dbać o swoje ubrania, spójrz na metkę. Czarne przedmioty lepiej prać w zimnej wodzie (30-40 stopni). Ciepła woda w tym przypadku pomaga odbarwić włókna. Nie przeciążaj bębna praniem. Im mniej ubrań, tym łatwiej je wypłukać. W przeciwnym razie na ubraniach będą pozostawać białe plamy. Nie zapominaj, że delikatnych tkanin z jedwabiu, kaszmiru lepiej nie wykręcać.

Lepiej jest używać płynnych detergentów do ciemnych ubrań. Pomagają zachować trwałość koloru. Mogą to być żele do delikatnych tkanin lub produkty uniwersalne. Ponieważ pranie odbywa się w zimnej wodzie, proszek nie rozpuszcza się w nim dobrze. Wybierając proszek w kapsułkach, wrzuć go bezpośrednio do bębna. Wlej żele w butelkach do tacki dozującej zgodnie z instrukcją.