Sprzątanie łazienki - skutecznie i bez wysiłku

Sprzątanie łazienki nie należy do czynności wywołujących pozytywne skojarzenia. Nie sposób jednak nie zgodzić się i z tym, że mamy do czynienia z koniecznością. To przecież nie tylko kwestia estetyczna. Dbanie o czystość w łazience jest ważne również dla naszego zdrowia. Jeśli o tym zapomnimy, szybko przyjdzie nam zmagać się z problemem rozwijających się w tym pomieszczeniu bakterii, a przecież jest to problem, którego z łatwością moglibyśmy uniknąć. Jeśli więc musimy sprzątać, zadajmy sobie pytanie o to, co robić, aby nie kojarzyło się nam to ani z wysiłkiem, ani ze zmarnowanym czasem.

Zacznij od sedesu

Sedes jest tym miejscem w łazience, które wymaga szczególnej uwagi. Jeśli więc zależy nam na utrzymaniu go w czystości, w pierwszej kolejności powinniśmy pamiętać o specjalnych kostkach przeznaczonych do WC. Są one wykorzystywane po to, aby możliwe stało się zapewnienie w łazience idealnej czystości i świeżości. Obecnie mamy do czynienia z ich imponującym wyborem, problemem nie powinno być więc dopasowanie takiego ich zapachu, który będzie nam najbardziej odpowiadał. Muszla klozerowa w szczególny sposób narażona jest nie tylko na obecność bakterii, ale również grzybów. Tego rodzaju drobnoustroje mogą być wyjątkowo niebezpieczne dla naszego zdrowia, nie powinno się ich więc ignorować. Kostki toaletowe mogą mieć różne formy, przeważnie jednak znajdują się w specjalnych, plastikowych koszyczkach. W sprzedaży nie brakuje również takich z wymienialnym wkładem, redukującym koszty związane z ich zakupu. Korzystanie z kostek wielorazowego użytku ma i ten plus, że jest przyjazne środowisku naturalnemu.

Kabina prysznicowa i jej sekrety

Jeśli przystępujemy do czyszczenia kabiny prysznicowej, zawsze warto, w szczególny sposób, analizować zalecenia wydawane przez producenta środków chemicznych. Jeśli więc pojawia się konieczność stosowania dość silnych detergentów, powinniśmy pamiętać o tym, aby robić to w pomieszczeniach możliwie jak najlepiej wentylowanych. Jeśli kabina prysznicowa, którą dysponujemy, została wykonana z delikatnych materiałów, a co za tym idzie, istnieje ryzyko ich uszkodzenia, najlepiej zrezygnować z tych produktów, które posiadają twarde mikrogranulki. Zbyt silne detergenty doprowadzą przede wszystkim do tego, że zniszczymy delikatne powierzchnie.

Sama praca z pewnością okaże się łatwiejsza, jeśli będziemy przestrzegać sprawdzonej zasady mówiącej o tym, aby podczas sprzątania kierować się od góry ku dołowi. Nie musi być to wcale trudne choćby dlatego, że dziś w sprzedaży dostępne są specjalne preparaty pozwalające tak na mycie brodzika, jak i baterii.

Jak udrażniać rury?

Przynajmniej raz na jakiś czas sprzątanie łazienki musi wiązać się z koniecznością udrażniania rur. Zablokowanie odpływu nie jest zjawiskiem rzadkim i, na szczęście, uporanie się z nim nie jest wcale skomplikowane. Najlepiej sięgać po specjalne detergenty powstające właśnie w tym celu. Charakteryzuje je duża skuteczność, należy jednak mieć na uwadze to, że jest ona zasługą ich składu, a to oznacza, że mamy do czynienia z substancjami żrącymi. Ich używanie zgodnie z instrukcją nie powinno stanowić dla nas zagrożenia, należy jednak zwracać uwagę na to, czy wspomniane preparaty nie skupiają na sobie nadmiernej ciekawości najmłodszych domowników. Omawiane tu preparaty z dużą łatwością poradzą sobie nie tylko z włosami i resztkami środków myjących, ale również z kamieniem. Zwykle okazuje się zresztą, że już jedno użycie jest skuteczne. Pamiętajmy jednak o szczególnej ostrożności podczas ich stosowania wówczas, gdy w naszym domu mamy do czynienia z rurami aluminiowymi.