Co jest hipoalergiczne, a co antyalergiczne?

W sklepach pojawia się coraz więcej produktów oznaczonych jako bezpieczne dla alergików. Terminy antyalergiczny i hipoalergiczny mogą być mylące. Co one oznaczają? Jakie produkty powinny być bezpieczne dla alergików? Na co powinniśmy zwracać uwagę, jeśli chodzi o skład kosmetyków i substancji chemicznych? Ten artykuł odpowie na wszystkie pytania.

Spis treści

 • Jakie powinny być produkty hipoalergiczne?
 • Kto powinien używać produktów hipoalergicznych?
 • Lista hipoalergicznych środków chemicznych i kosmetyków antyalergicznych
 • Hipoalergiczny oznacza naturalny, prawda?

Jakie powinny być produkty hipoalergiczne?

W języku greckim przedrostek hypo oznacza mniej. Produkty hipoalergiczne nie zawierają substancji wywołujących alergie. Jest mniej prawdopodobne, że alergen będzie obecny w składzie. Taki produkt będzie uczulał w mniejszym stopniu, niż gdyby go nie było. Jest to ważne dla alergików, którzy są bardzo wrażliwi.

Produkty antyalergiczne i hipoalergiczne nie powinny mieć silnych substancji zapachowych. Idealnie powinny być bezzapachowe. To właśnie te produkty zazwyczaj wywołują najcięższe reakcje alergiczne. Limonen jest jedną z najbardziej niebezpiecznych substancji zapachowych. Produkty te mogą emitować zapach nawet przez dwa lata! Jeśli wystąpi reakcja alergiczna, najlepiej usunąć je z domu.

Świetnym pomysłem jest włączenie aktywnego powietrza do składu środków czystości dla alergików. Zastępuje ono wiele niebezpiecznych, agresywnych substancji, które mogą powodować uczulenia. Stosowane proszki do prania powinny być dostosowane do różnych potrzeb i temperatur. Całkowicie wyeliminować roztocza kurzu domowego można tylko piorąc w temperaturze 60 stopni lub wyższej. Taką temperaturę preferuje większość Polaków do prania swoich ubrań.

Wszystkie produkty hipoalergiczne oraz te skierowane do niemowląt czy osób o wrażliwej skórze powinny być opatrzone odpowiednim certyfikatem poświadczającym bezpieczeństwo ich wpływu na zdrowie alergika.

Kto powinien stosować produkty hipoalergiczne?

Osoby cierpiące na alergie, które uzyskały pozytywny wynik testu na określone substancje, częściej wybierają produkty hipoalergiczne. Do najczęstszych reakcji alergicznych należą:

 • katar z kichaniem.
 • duszności i ataki astmy;
 • swędzące, łzawiące oczy.
 • wysypka.

Powyższe objawy są zwykle bardziej nasilone, trwają dłużej i są wywoływane przez niewielkie ilości.

Podrażnienie może również powodować łagodniejsze objawy. Gdy reakcja występuje szybko, nie powraca i mija po kontakcie, mamy z nią do czynienia.

Dla osób z wyjątkowo wrażliwą skórą polecane są również produkty hipoalergiczne. Stosując te produkty możemy wyeliminować podrażnienia. Jest to szczególnie ważne w przypadku niemowląt i dzieci, które są bardziej narażone na alergie niż dorośli.

Lista produktów hipoalergicznych.

Jeśli cierpisz na alergie, istnieje długa lista produktów, o których powinniśmy wiedzieć. Najważniejsze produkty to te, które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą:

 • Środki do czyszczenia kuchni i łazienki.
 • Detergenty do prania (płyny, proszki, żele i koncentraty);
 • kosmetyki.

Kosmetyków najlepiej też unikać, jeśli zawierają mocny>alkohol,/strong>, głównie alkohol etylowy, i inne szkodliwe składniki. unikaj kosmetyków, które zawierają szkodliwe konserwanty i barwniki, alkohol i alkohol.

Należy starannie dobrać odpowiedni proszek do prania. Wysokiej jakości produkt hipoalergiczny to nie tylko sposób na ochronę naszego organizmu przed objawami reakcji uczuleniowej. To także skuteczny sposób na wyeliminowanie innych alergenów. Roztocza kurzu domowego giną między innymi w wysokich temperaturach (powyżej 60 stopni). Osoby cierpiące na alergię na kurz mogą złagodzić jej objawy, piorąc kołdry, ubrania i ręczniki w odpowiednim proszku.

Prześcieradła są obecnie oznaczone jako hipoalergiczne. Zapobiegają one przedostawaniu się roztoczy kurzu domowego do kołdry lub poduszki dzięki specjalnej warstwie barierowej wykonanej z włókien syntetycznych. Niektóre zwierzęta i rośliny również mogą być hipoalergiczne. Oznacza to po prostu, że są mniej drażniące dla alergików.

Hipoalergiczny oznacza naturalny, prawda?

Ważne jest, aby pamiętać, że istnieją różnice między produktami hipoalergicznymi a naturalnymi lub organicznymi. Nie możemy zagwarantować, że produkty wykonane z naturalnych składników będą bezpieczne dla alergików, gdy kupujemy kosmetyki lub produkty chemii gospodarczej. W składnikach mogą znajdować się naturalnie występujące alergeny (na przykład orzechy lub cytrusy), które również mogą powodować reakcje alergiczne. Produkty naturalne i organiczne niekoniecznie oznaczają, że są hipoalergiczne.

Świat wygląda inaczej z drugiej strony. Certyfikowane hipoalergiczne środki czystości i kosmetyki często składają się ze składników przyjaznych dla środowiska. Proszki bez fosforanów czy zeolitów nie tylko nie uczulają, ale też nie powodują zanieczyszczeń. To jeszcze bardziej zachęca nas do zakupu hipoalergicznych produktów.

Ta solidna wiedza pomoże nam dokonywać właściwych wyborów podczas zakupów chemii gospodarczej i kosmetyków. Znajomość cech produktów hipoalergicznych pomoże nam uniknąć kłamstw na etykietach.